Bu kılavuz, bir DVR’a bağlı bir veya daha fazla kameranızın görüntü göstermediği durumlar için bazı yaygın sorun giderme eylemleri sağlamayı amaçlayacaktır. Sorun giderme adımlarından bazıları oldukça basit görünebilir ve gereksiz olabilir. Ancak, adımları atlarsanız basit ama önemli bir şeyi gözden kaçırabilirsiniz.

Lütfen bu kılavuzun,   uyulması gereken daha karmaşık kuralları olan NVR’lerle *İLGİLİ DEĞİL* olduğunu unutmayın.

Hangi video kaybı?

2 tür video kaybı vardır – kameralar ve monitör. İzleme video kaybı, DVR’ın, DVR’ye bağlı olan ekranda hiçbir şekilde görülemediği yerdir. Kamera video kaybı, kameraların kayıt cihazının ekranında (ve ekli ekranda) görülemediği yerdir. Bu sorun için sorun giderme genellikle basit olduğundan ve kayıt cihazında yalnızca tek bir değişiklik gerektirdiğinden, bu kılavuz monitör video kaybını ele almaz. Bu kılavuzda yalnızca kamera video kaybına bakacağız.

Kameralar mı yoksa ekran mı?

Video kaybının kameralarla ilgili olup olmadığını belirlemek için oldukça basit bir test, kayıt cihazının menü ekranını açmaya çalışmaktır. Fareyle sağ tıklarsanız, ekranda bir tür menü gördüğünüz bir yanıt görmelisiniz. Bir menü görmüyorsanız (aslında herhangi bir kamera bölümü göremiyorsanız), bu ekranla ilgili bir sorundur ve kayıt cihazında çıkış için ayarlarınızı kontrol etmeniz gerekecektir. Bir menü alırsanız, onu kapatabilir ve bu kılavuzda sorun gidermeye devam edebilirsiniz.

Güç kaynağını kontrol edin

Açıkçası, güç olmadan kameralar çalışmayacaktır. Güç girişimizi kontrol etmek ilk adım olmalıdır.

Kamera IR’lerini kontrol edin

Kameraların güç alıp almadığını belirlemeye çalışmak için gece görüşü IR LED’lerinin aktivasyonuna bakacağız.

  • Ellerinizi kameranın ön tarafında kavuşturun.
  • Gözünüzü ellerinize koyun ve mümkün olduğu kadar fazla ışıktan koruyun.
  • IR’lerin güçlendiğini gösteren hafif kırmızı parıltıya bakın.

Kırmızı bir parıltı görmezseniz bu, kameraların güç almadığını gösterir. Bu, ilk sorun giderme çabalarınızın odak noktası olmalıdır.

Kullanılan güç kaynağını kontrol edin

Güç bağlı değilse kameraların kullanılabilir bir sinyal oluşturmayacağını söylemeye gerek yok.

Önce kamera güç kaynağınızın (veya sarf malzemelerinin) bir duvar prizine veya anahtarlı uzatma kablosuna doğru şekilde bağlandığını kontrol etmelisiniz. Güç kaynağınız bir anahtarlı uzatma kablosuna bağlıysa, anahtarlı uzatma kablosunun arızalı olması veya tüm prizlerin her zaman aktif olmadığı özel bir birim olması ihtimaline karşı bir duvar prizi deneyin.

Ardından, kamera kablolarına giriş için güç kablonuzun güç ayırıcılarınıza bağlı olduğundan emin olun.

Güç ayırıcıları kontrol edin (varsa)

Güç ayırıcılarınız, güç kaynağının güç kablosunun ucuna gider. Bunlar daha sonra birden çok kameranın tek bir güç kaynağını paylaşabilmesi için güç kaynağından gelen çıkışı böler. Bunlar daha sonra DVR ucundaki kamera uzatma kablosuna bağlanır.

  • Bir güç hattını güç kaynağından bir ayırıcıya ve kamera kablolarınızın her birine kadar takip edebildiğinizden emin olun.
  • Güç kaynağı başına yalnızca *BİR* ayırıcı kullandığınızdan emin olun.

Fiziksel bağlantıları kontrol edin

Kameralar, kayıt cihazının arkasındaki sinyal girişlerine bağlanmalıdır. Bunlar bağlı değilse veya gevşekse, kesintili sinyal yaşayabilirsiniz.

Kaydedicideki kabloları kontrol edin

  • Her bir kamera kablosunun bir kamera kanal girişine bağlı olduğunu kontrol edin.
  • Bazı kayıt cihazlarının kamera girişi olmayan bağlantı noktaları için benzer konektörlere sahip olduğunu unutmayın.
  • Konektörlerin tamamen kilitlendiğinden ve konektörlerin kendilerinin sıkı olduğundan emin olun. Doğru bağlandığında çok az verim olmalı ve sadece çekerek çıkarılamamalıdır.

Kabloları kameraya kontrol edin

Yukarıdaki gibi, kamera bağlantıları sıkı ve tam kilitli olmalıdır, sinyal bağlantısı sadece çekilerek çıkarılamaz. Tüm DVR kameralarının ayrı güç ve sinyal bağlantıları vardır ve kameranın çalışması için her ikisinin de bağlı olması gerekir.

Sinyal tipini kontrol edin

Ne yazık ki, Coax DVR kameralar üzerinden HD’nin ortaya çıkmasıyla, DVR’ler için evrensel olarak uyumlu kameraların günleri sona erdi. Kayıt cihazınız için yanlış kamerayı seçmiş olabilirsiniz veya kameralarınızın doğru şekilde çalışması için tamamlamanız gereken ek ayarlar olabilir.

DVR için doğru kamera?

Kullanmakta olduğunuz kamera, DVR’ın anlayamadığı bir sinyal türü kullanıyor olabilir. Bu, uyumsuz bir kamera seçip seçmediğinizi belirlemek için biraz yanıltıcı olabilir, ancak belgelerde genellikle analog , TVI ve AHD referanslarını bulacaksınız  . Bunlar, Swann’ın kullandığı 3 teknolojidir ve her bileşenin hangi sinyal türlerini kullandığını görmek için kameranızı ve DVR belgelerinizi çapraz kontrol etmelisiniz. Ayrıca Swann web sitesinde bulunan Kamera Uyumluluk Tablomuzu da kontrol edebilirsiniz.

Sinyal türünü değiştirebilen kameralar

Bazı yeni kameralar, daha az gelişmiş DVR’lerle uyumluluğu sürdürmek için çıktıları sinyal türünü değiştirme özelliğine sahip olacaktır. Bu kameraların ekli kablolarında genellikle sinyal çıkışını ayarlamak için kullanabileceğiniz bir kontrol (genellikle bir düğme veya çubuk kontrolü) bulunur. Sinyal çıkışı kontrol yöntemini onaylamak için kameranızın belgelerine bakın ve sinyal türlerinden birinin uyumlu olup olmadığını test etmek için mevcut tüm seçenekleri deneyin.

Gelişmiş Sorun Giderme

Yukarıdakilerin tümünü denediyseniz ve sorunu hala çözemiyorsanız, soruna neden olan hatalı bir bileşen olabilir. Sonraki sorun giderme kılavuzları, sorunu düzeltmekten çok onarım /değiştirme için olası sorun bileşenlerini belirlemeye yöneliktir .

Bu, elbette kendi başınıza çözebileceğiniz bir şey bulamayacağınız anlamına gelmez.

İzolasyon Testi

İlk test, belirli bir bileşenle ilgili bir sorun olup olmadığını belirlemek için gerekli minimum bileşenlerin bağlı olduğundan emin olmaya odaklanır. Arızanın nedeni yalnızca bir kamera veya bileşen olduğunda, bazı arızalar diğer kameraları etkileyebilir ve bu da daha fazla sayıda kameranın arızalanmasına neden olur.

kameraların bağlantısını kesin

Tüm kamera kablolarını kayıt cihazının arkasından çıkarmalısınız. Konektörlerin tamamen ayrıldığından ve metal herhangi bir şeye (diğer kablo konektörleri dahil) temas etmediğinden emin olun.

Güç kaynağı bağlantısını kesin

Ardından, tüm güç bağlantılarını kamera kablolarından ayırın. Özellikle, güç kaynağı kablolarının ucundaki ayırıcıları ayırın. Bunu, test amacıyla çevrimiçi olarak gerekli minimum bileşenlere sahip olmak için yapıyoruz.

Yalnızca bir kamera bağlayın

Ardından, bir (ve yalnızca bir) kamera kablosunu kayıt cihazının arkasına yeniden bağlayacaksınız. Ardından, bir güç kaynağı kablosunu kamera kablosuna bağlayın. Testin temiz olduğundan emin olmak için güç kaynağı kablosunu ve kayıt cihazının arkasındaki aynı kamera bağlantısını kullanın.

Sonuçların yorumlanması

Tüm kameralar aynı bağlantı noktasında çalışmazsa, güç kaynaklarını değiştirin ve çalışmayan güç kaynağını şüpheli olarak ayarlayın. Tüm güç kaynaklarınızı değiştirdikten sonra hala çalışmıyorlarsa Bağlantı Noktası Testi’ne geçin. Bu şekilde bağlandıklarında çalışmayan bir veya daha fazla kamera bulursanız, Kablo Testi ile devam edin.

Kablo Testi

İzolasyon testinde başarısız olan bir veya daha fazla kamera belirlediysek sonraki adım, kablonun çalıştığını doğrulamaktır. Sorun uygun testlerle çözülebilecekken, kablo arızalıyken bir kamerayı değiştirmek hem maliyetli hem de zaman alıcıdır.

İzolasyon Testi Olarak Kurulum

Daha önce olduğu gibi, kameranızı İzolasyon Testine göre ayarlayın. Bu sefer sadece İzolasyon Testinde başarısız olan kameraları kontrol ediyoruz.

Kamerayı ve kabloyu çapraz kontrol edin

Ardından, kamerayı bu kablodan çıkarmalısınız. Ardından, İzolasyon Testinde başarısız olmayan kameralardan birini bağlayın. Kabloyu burada test ediyoruz, bu yüzden daha önce çalışan bir kamera kullanmamız gerekiyor.

Sonuçları Yorumlama

Farklı bir kamera bağlarsanız ve kamera görüntü gösteremezse, kablo şüphelidir. İşaretle ve devam et.

Daha önce çalışan kamera kabloya bağlandığında hala çalışıyorsa orijinal kamera şüphelidir. Bir kenara koyun.

Liman Testi

Son olarak, hatanın nedeninin bunlar olup olmadığını belirlemek için kameraların kayıt cihazının arkasına bağlandığı bağlantı noktalarını kontrol etmemiz gerekiyor. Genellikle, bu test olumsuz bir sonuç verir, ancak yapılması oldukça kolaydır ve bazen bir veya daha fazla bağlantı noktasında bir sorunla karşılaşabilirsiniz.

İzolasyon Testi Olarak Kurulum

Yine İzolasyon Testi olarak kurduk. Burada İzolasyon Testinden geçmiş bir kamera kullanmayı deneyin, çünkü bu testin çok daha hızlı geçmesini sağlayacaktır. İzolasyon Testinde bir kamerayı geçemediyseniz, birden fazla kamera/kablo seti denemeniz gerekebilir.

Çalıştığı bilinen bir kamerayı, kameraların çalışmadığı bağlantı noktalarına bağlayın

Kamera kablosunu alın ve kabloyu sırayla DVR’ın arkasındaki bağlantı noktalarının her birine bağlayın. Ekranda kamera görüntüsü alamadığınız durumları not edin. Kamera bağlantı noktalarından hiçbirini kaçırmamak için Tüm Ekranlar görünümünü seçtiğinizden emin olun. Eksiksiz olması için, bir kamera görüntüsünü gösteremeyen tüm bağlantı noktaları, onaylamak için bir kamera/kablo seti ile tekrar test edilmelidir.

Sonuçları Yorumlama

Bu testin sonuçları oldukça basittir. Kayıt cihazında her zaman bir kamera görüntüsü üretemeyen herhangi bir bağlantı noktası varsa, o bağlantı noktası muhtemelen başarısız olmuştur ve DVR şüphelidir. Bu, normalde çözülmesi için bir değiştirme gerektirecektir.

Çözüm

Bu, Video Sorun Giderme Kılavuzunu sonlandırır. Umarız şüpheli bileşenleri bulabilmişsinizdir ve doğru çalışmayan parçaları değiştirmişsinizdir veya onarım/değiştirme için plan yapmışsınızdır. Bir sonuç elde edemezseniz endişelenmeyin. Bir sonraki adımınız, canlı yardım sağlayabilmemiz için Destek Temsilcilerimizden biriyle telefonla iletişime geçmektir. Benzer şekilde, kafa karıştırıcı bir sonuç alırsanız, neler olabileceğine dair fikir verebilmemiz için lütfen bizi arayın.