Süreli Kampanya: Açılışa Özel Dev Kampanya!

Gizli Kamera Tespit Nasıl Yapılır – Aşama Aşama

Gizli Kameralar Dakikalar İçinde Nasıl Tespit Edilir? Bu Adım Adım Kılavuzu Alın

Son yıllarda, gizli kameralar giderek daha yaygın hale geldi ve otel odalarından umumi tuvaletlere kadar çeşitli yerlerde bulunabilirler. Gizli kameraların insanların mahremiyetini ihlal etmek için kullanılabileceği birkaç yol vardır. Bu nedenle, gizli kameraların nasıl bulunacağını öğrenmek çok önemlidir.

Otel odalarında, banyolarda ve evlerde gizli kameraları bulmanıza yardımcı olabilecek 7 etkili yolu özetledik.

Bu yazımızda sizlere gizli kamera nedir, nasıl tespit edilir ve gizli kamera bulursanız ne yapmanız gerektiğini anlatacağız. Okumaya devam edin ve gizliliğinizi nasıl koruyacağınızı öğrenin.

İçindekiler
 • Gizli kamera tanımı
 • Onları tespit etmenin yolları
 • Gizli Kameralar Neye benziyor?
 • Telefonunuzla tespit edin
 • Ön kamera ile algılama
 • Uygulamalarla Algıla
 • Dedektör tavsiyesi
 • Sonra ne yapacağız
 • SSS
 • Tartışmaya Katılın

Daha Fazla :

 1. En İyi Kablosuz Gizli Kameralar
 2. Hikvision Yeni Cihaz Kurulumu Tüm Aşamalar
 3. DAHUA DMSS Kurulum ve Kullanım Klavuzu
Gizli Kamera Tespit Nasıl Yapılır - Aşama Aşama
Gizli Kamera Tespit Nasıl Yapılır – Aşama Aşama

Gizli/Casus Kameralar Nedir?

Bu görüntü, insanların gizli kameralar için kullandıkları elektronik bileşenlerin bir resmini göstermektedir.

Gizli kameralar veya casus kameralar, insanları gizli bir yerden bilgisi olmadan filme almak için kullanılan video kameralardır. Güvenlik kameraları gibi, gizli kameralar da video çekmek için bir lense ve bir görüntü sensörüne güvenir. Geceleri net görüntüler için IR LED’ler dahil edilebilir. Gizli kameralar ile güvenlik kameraları arasındaki en büyük fark, gizli kameraların özellikle küçük olması ve daha özel alanlarda kullanılmasıdır.

Gizli kameralar tamamen casusluk için tasarlanmamıştır. Ev gözetimi, televizyon programları ve diğer senaryolarda güvenlik ihtiyaçları veya eğlence amaçlı olarak yasal olarak kullanılabilirler.

Ancak, gizli kameraların kullanım şekli onları rezil yaptı. Gizli kameralar daha uygun fiyatlı hale geldikçe, gizli kameralar suistimal edildi ve bu nedenle birçok gizlilik sorununu gündeme getirdi. Otellerde, toplantı salonlarında, soyunma odalarında vb. her yerde sıradan bir nesne gibi mükemmel bir şekilde gizlenebilmekte ve halk arasında rahatsızlık ve panik uyandırabilmektedir.

Gizli/Casus Kameraları Algılamanın 7 Basit Yolu

Birinin sizi gözetliyor olabileceğinden endişeleniyorsanız, gizli kameraları kontrol etmek için atabileceğiniz birkaç basit adım vardır. Bu yöntemlerin çoğu tamamen ücretsizdir ve biraz çabayla odanızdaki veya ofisinizdeki tüm gizli kameraları bulabilmeniz gerekir.

Gizli bir kamerayı tespit etmenin 7 yolu:

 1. Odada olağandışı nesneler olup olmadığını kontrol edin.
 2. Işıkları kapatın ve gizli kameraları tespit etmek için bir el feneri kullanın.
 3. Wi-Fi Ağına Bakın
 4. Gizli kameraları bulmak için cep telefonlarını kullanın.
 5. Profesyonel bir kamera dedektörü veya sensörü kullanın.
 6. Aynaların arkasında gizli kamera olup olmadığını kontrol edin.
 7. Profesyonel bir ekip kiralayın.

1. Ortamı Dikkatlice Tarayın

Gizli kameraları tespit etmenin en kolay yollarından biri ortamı dikkatlice kontrol etmektir. Santim santim arama, “bariz” gizli kameraları ilk adımda tespit etmek için yardımcı olacaktır.

İç Mekanda Gizli Kamera Bulmanın En Yaygın Yerleri:

 • Duman dedektörleri
 • Hava filtresi ekipmanı
 • Kitabın
 • Duvar dekoru
 • Elektrik prizleri
 • Masa bitkileri
 • Mendil kutuları
 • Doldurulmuş oyuncak ayılar
 • Kanepe minderleri, masa üstleri ve raflar
 • DVD kutuları
 • Lav Lambaları
 • Dijital TV kutuları
 • Duvar prizleri
 • Saç kurutma makinesi sahipleri
 • Duvar veya çalar saatler
 • Elbise askıları
 • Kalemler

Dış Mekanda Gizli Kameraları ve Mikrofonları Bulmak İçin En Yaygın Konumlar:

 • Ev bitkileri
 • Kapılardaki delikler
 • Çatı
 • Kapı zili

Bazı nesneler, gizli casus kameraların ayırt edici özelliği olan şüpheli kabloları, ışıkları veya lensleri ortaya çıkarabilir. Alışılmadık prizler veya adaptörler bulursanız, hemen fişlerini çekin.

Tüm odayı dolaşırken dinleyin. Hareket sensörlü bazı gizli kameralar çalışırken neredeyse duyulmayacak bir vızıltı çıkarırdı.

2. Odadaki Işıkları Kapatın ve El Feneri Kullanın

Tüm ışıkları kapatıp bir el feneri kullanarak gizli kameraları bulabilirsiniz. Çoğu gizli kamera, düşük ışık koşullarında yanıp sönen veya parıldayan kırmızı veya yeşil LED’lere sahiptir.

Tespit etmek istediğiniz gizli kameralar, kablolu veya kablosuz türleri ne olursa olsun, arabanızda, mağazalarda, oturma odasında, yatak odasında, evinizde vb. casus kameraları tespit etmek için bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

Karanlık ortamlarda gizli kamera bulmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Odanızdaki perdeleri çekin ve ışıkları kapatın. Odanın mümkün olduğunca karanlık olduğundan emin olun.
 • Odanızda yanıp sönen kırmızı veya yeşil LED olup olmadığını kontrol edin.
 • Bir mercekten yansıyan ışık olup olmadığını görmek için el fenerini açın ve odanın etrafında kaydırın.

3. Wi-Fi Ağına Bakın

Çoğu kablosuz gizli kamera, uzaktan izlenebilmeleri için Wi-Fi’ye bağlanır. Gizli kameraları bulmak için yönlendiriciye kaç cihazın bağlı olduğunu kontrol edebilirsiniz.

Kendi evinizdeyseniz, yönlendiricideki yönetici hesabına giriş yapabilir ve aynı Wi-Fi’ye hangi cihazların bağlı olduğunu öğrenebilirsiniz. Gizli kameralar genellikle “bilinmeyen cihaz” olarak gösterilir veya garip adlarla gelir. Cihazı normal şekilde çalışmaması için ağınızdan kaldırabilirsiniz.

Yönetici hesabını bilmiyorsanız, bir Wi-Fi tarama Uygulaması indirebilirsiniz. Telefonunuzla aynı Wi-Fi ağındaki tüm cihazları tanımlayabilir. Gizli bir kameranın işareti olabilecek herhangi bir ipucu arayın.

Ancak, yazıcılar gibi diğer aygıtlar da tanımlanamadığı için bu bazen işe yaramaz. Yerel olarak kayıt yapan gizli kameralar bu yöntemle bulunmayacaktır. Onları bulmak için birden fazla yol deneyebilirsiniz.

4. Cep Telefonunuzla Gizli Kameraları Bulun

Bir kişinin iPhone veya Android cep telefonunu kullanarak gizli kameraları tespit etmesinin birkaç yolu vardır. En etkili yöntemlerden biri de şüphelenilen kişi ile telefon görüşmesi yapmak ve etrafta dolaşmak. Yakında gizli bir kamera varsa, muhtemelen telefon görüşmesinin sinyalini engelleyecektir.

Veya lensinde IR filtresi olmayan telefonun ön kamerasıyla odayı kontrol edebilir ve gizli kameraların kızılötesi ışıklarını tespit edebilirsiniz.

Başka bir kolay yol da, gizli kameraları tespit etmenize yardımcı olabilecek bir Uygulama indirmektir. Çevrimiçi mağazalarda seçebileceğiniz birçok Uygulama var. Bir akıllı telefon ve bir Uygulama ile gizli kameraları hızlı ve kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

5. Gizli Kamera Dedektörü Kullanın

Profesyonel RF (radyo frekansı) sinyal dedektörleri veya diğer gizli kamera hata dedektörleri, casus kameraların yerini belirlemede oldukça etkilidir.

Birçok haber, insanların Airbnb evlerinde gizli kameralar bulmaya devam ettiğini bildirdi. İşe veya tatile gidip Airbnb evi kiralıyorsanız dedektör ile hızlı bir şekilde gizli kamera olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Aşağıdaki adımlar, profesyonel bir gizli kamera dedektörü ile gizli kameraları nasıl bulacağınızı gösterecektir:

 1. Amazon’dan veya diğer çevrimiçi mağazalardan profesyonel bir dedektör satın alın. Fiyat, birkaç dolardan yüzlerce dolara kadar büyük ölçüde değişir.
 2. Ancak başlamadan önce, mutfak aletleri, bebek monitörleri, yönlendiriciler, modemler, TV’ler vb. Bu cihazlar algılama sonucunu etkileyebilir.
 3. Cihazı açın ve odanızı dikkatlice tarayın. Tipik olarak, dedektörler bir sinyal algıladıklarında bip sesi çıkararak potansiyel bir kameranın yakınında olduğunuzda size sesli bir uyarı verir.

RF gizli kamera dedektörünün yalnızca bir tür frekans aldığını unutmayın. Gizli güvenlik kameraları ve diğer hatalar hızla değişen birden fazla frekans kullanıyorsa, dedektör gizli casus kameraların varlığını tespit edemeyebilir. İyi haber şu ki, kötü adamlar karmaşık sık ağ sinyallerine sahip gizli kameralar kurmayacak çünkü bu tür gizli casus kameralar çok daha pahalı.

6. Aynaların Arkasında Gizli Kamera Olup Olmadığını Kontrol Edin.

Bu resim, aynada gizli bir kamera olup olmadığını kontrol etmek için sadece parmağınızı nasıl kullanacağınızı gösterir.

Tuvaletteki, soyunma odalarındaki vb. normal bir ayna ile aynı.

Aynadaki gizli kameralar nasıl bulunur?

Soyunma odaları, tuvaletler, banyolar vb. yerlerdeki bu tür iki yönlü aynaları tespit etmek için kullanabileceğiniz faydalı bir ipucu var:

 1. Tırnağınızı aynaya koyun.
 2. Parmağınızla ayna arasındaki boşluğa dikkat edin.
 3. Parmağınızla görüntü arasında boşluk var mı bakın, bu gerçek bir ayna. Parmağınız ve görüntü uç uca dokunursa, aynada gizli bir casus kamera olabilir.
 4. İki yönlü olup olmadığını algılamak için aynaya da dokunabilirsiniz. Sıradan bir ayna donuk bir ses çıkarırken iki yönlü bir ayna keskin veya boş bir ses çıkarır.

7. Profesyonel Bir Teknisyen İşe Alın.

Bir yerde bir süre kalmayı planlıyorsanız veya çok önemli etkinlikler için özel bir yere ihtiyacınız varsa, profesyonel bir teknisyen kiralamak gizli kameralardan kurtulmanın en güvenilir yoludur.

Diğer yöntemlerden daha pahalıya mal olabilir, ancak size çok fazla enerji tasarrufu sağlayabilir ve içinizin rahat olmasını sağlayabilir. Nitelikli bir teknisyen, kablolu veya kablosuz gizli kameraları bulmak için profesyonel donanıma sahiptir.

Ayrıca, teknisyen gizli kameraları bulmak için eğitilmiştir. Hangi şeyleri veya yerleri arayacağını iyi bilir: herhangi bir duman dedektörü, vida ve diğer kılık değiştirmeler.

Gizli kameralar her zaman güncellenir ve ne kılığına gireceklerini asla tahmin edemezsiniz. İzlendiğinizden şüpheleniyorsanız ancak olağandışı bir şey bulamıyorsanız, mahremiyetinizin tehlikeye girmesi ihtimaline karşı profesyonel ekiplerden yardım almanız önerilir.

Gizli Kameralar Neye benziyor?

Gizli kameralar farklı boyut ve şekillerde gelir ve neredeyse her şeye benzeyebilirler. Gizli kamera iğne deliği veya anahtarlık kadar küçük olabilir, duman dedektörü, vida vb. gibi günlük eşyalarımıza yerleştirilebilir. Çoğu durumda gizli kamera duman dedektörü, vida, USB şarj cihazı gibi görünecektir. veya bir yönlendirici vb.

Aşağıda en sık görülen gizli kamera türlerinden bazılarını tanıtacağız.

1. Duman dedektöründe gizli kamera

Bu resimler duman dedektöründeki gizli kamerayı gösteriyor

Yüksekliği nedeniyle bir duman dedektöründeki gizli kamerayı bulmak kolay değildir. Duman dedektörü tavanın altındadır ve ortalama bir insan için ulaşılması zordur. Daha da kötüsü, insanların odalarında o kadar normal görünüyor ki kimse onun aslında bir casus kamera olduğunu anlamıyor.

Duman dedektöründeki gizli kamera nasıl anlaşılır?

Bir duman dedektöründeki gizli kamerayı bulmak için yukarı çıkıp duman dedektörünü dikkatlice inceleyebilirsiniz. Ya da odadaki ışıkları kapatıp duman dedektörüne bir el feneri tutarak içeride mercek olup olmadığını görebilirsiniz.

Bu yazımızın bir önceki bölümünde gösterdiğimiz gibi somke dedektörde gizli kamera bulmak için yöntemlerin hepsini de kullanabilirsiniz.

Gerçek bir vakada olan buydu . 18 Aralık 2021’de California, Sacramento’da bir kadın evinde endişe verici bir şey keşfetti. Duman dedektörü olduğunu düşündüğü şeyin içine gizlenmiş bir kamera buldu. Onu tesadüfen buldu ve kendisinin ve erkek arkadaşının ne kadar süredir izlendiğini bilmiyordu. Ondan sonra hızla daireden taşındı.

2. Vidalarda gizli kamera

Bu resim bir vidadaki gizli kamerayı gösteriyor

İster inanın ister inanmayın, küçücük bir vidada gizli kamera olabilir!

Böyle bir casus kameranın merceği genellikle sahte bir vidayla kapatılır ve kablolar aracılığıyla bir DVR cihazına bağlanabilir. Bu tür bir iğne deliği kamerası mükemmel bir şekilde gizlenmiştir ve her yere gizlenebilir.

Bir vidada gizli kamera nasıl bulunur?

Vidanın içindeki gizli kameraları bulmak için odanızdaki tek vidalara daha yakından bakmanız veya onları kontrol etmek için el feneri kullanmanız gerekecek. Vidalı bir gizli kamera olup olmadığından emin değilseniz, her ihtimale karşı bir havluyla kapatabilirsiniz.

Bu yazımızın bir önceki bölümünde sizlere gösterdiğimiz gibi vidalı gizli kamera bulma yöntemlerinin hepsini de kullanabilirsiniz.

3. USB şarjlı casus kameralar

Bu, bir USB şarj cihazındaki gizli bir kamerayı gösteren bir resimdir.

USB şarj cihazındaki gizli kamera piyasada çok popüler. Kompakt tasarım, küçük bir kameranın yerleştirilmesini kolaylaştırır ve siyah kapak, lensi neredeyse görünmez hale getirir. Dahası, kamerayı şarj edebilir ve aynı anda kayıt yapabilir.

Bir USB şarj cihazında gizli kamera nasıl bulunur?

Bir USB şarj cihazının gizli bir kamera içerdiğinden şüpheleniyorsanız, çok fazla endişelenmeyin, çünkü casus kameralı USB şarj cihazlarını tespit etmek nispeten kolaydır. Yüzeyine dikkat edin ve normal bir USB şarj cihazında olmaması gereken şüpheli delikler olup olmadığını kontrol edin.

İşte gerçek bir vaka : 18 Aralık 2021’de eski HOA başkanı, Flagler apartman dairesindeki gizli kamera nedeniyle ek suçlamalarla karşı karşıya kaldı. Daire başkanı, bir kadın ziyaretçiyi gözetlemek için bir USB gizli kamera kullandığı için tutuklandı. Kadın kurban, ana yatak odası komodinindeki bir saksının içine gizlenmiş uzatma kablosuna takılı bir USB kamera keşfetti.

4. Diğer tipik casus kameralar

Piyasada ortama mükemmel uyum sağlayan çok sayıda casus kamera var. İşte günlük hayatımızdaki diğer tipik gizli kameraların bir tablosu.

 • Kalem
 • kanca
 • Saat
 • Priz
 • fotoğraf çerçevesi
 • Yönlendirici

Unutmayın, casus kameralar her şeyin kılığına girebilir ve her zaman güncellenir. Casus kameraları aramanız önerilir ve gizli bir kameranın neye benzediğini bilecek ve hayatınızdan haberdar olacaksınız.

Özellikle hassas bir yöne yerleştirilmiş “normal” şeylere dikkat etmelisiniz: yatağınıza doğru, tavandan aşağıya doğru, bitkinin arkasına vb.

Adım Adım Cep Telefonlarında Gizli Kameralar Nasıl Bulunur?

Profesyonel bir dedektörünüz yoksa, gizli kamerayı bulmak için cep telefonunuz (örn. iPhone veya Android akıllı telefon) kullanılabilir. Çalışır, çünkü bir telefon görüşmesi yaparken gizli kamera sinyalleri sinyale müdahale eder.

Çok basit, tek yapmanız gereken bir telefon görüşmesi yapmak.

Aşağıdaki adımlar, telefonunuzla gizli bir kamera bulmanıza yardımcı olacaktır:

 1. Arkadaşlarınız veya ailenizle bir telefon görüşmesi yapın ve beklemeye alın.
 2. Odanızın içinde yavaşça dolaşın. Özel bir radyo frekansı yayan gizli kameralar, telefon görüşme sinyalinizi engelleyebilir.
 3. Belirli bir yerde veya konumda sinyal paraziti olduğunu fark ederseniz, durup bu yeri dikkatlice kontrol ederek gizli bir güvenlik kamerası olup olmadığını kontrol edin.

Telefonun ön kamerasıyla gizli kamerayı bulun

Cep telefonunuzun kameraları, gizli casus kameraların yaydığı kızılötesi ışıkları da algılayabilir.

Çoğu durumda, bir akıllı telefonun arka kamerasında kızılötesi ışığı engelleyen bir filtre bulunurken ön kamerada yoktur. Gizli kameraları tespit etmek için IR filtresi olmayan kamera kullanılabilir.

İşte hangi kamerayı kullanacağınızı belirlemenize yardımcı olacak bir ipucu. Odanın karanlık olduğundan emin olun, kızılötesi TV uzaktan kumandasını akıllı telefonunuzun kamerasına doğrultun ve ardından herhangi bir tuşa basın. Ekranda bir ışık görürseniz, kamera kızılötesi ışığı algılayabilir. Bunu yapmazsanız, başka bir kamerayı tekrar deneyin.

Şimdi telefonunuzun ön kamerası ile gizli kamerayı bulmak için adımları takip edin :

 1. Tüm ışıkları kapatın ve odanın mümkün olduğunca karanlık olduğundan emin olun.
 2. Akıllı telefonunuzun kamerasını açın ve odayı yavaşça taramak için kullanın.
 3. Ekrana bak. Herhangi bir şüpheli ışık varsa, gizli bir kamera olabilir.

Telefonunuzdaki Uygulama ile gizli kameraları ve dinleme cihazlarını bulun

 1. iPhone veya Android cep telefonlarınıza “gizli kameraları tespit et” uygulamasını yükleyin. Örneğin, “Spy gizli kamera dedektörü” uygulaması (.apk) yazılımı iyi bir seçenektir.
 2. Uygulamayı cep telefonunuzda başlatın. Akıllı telefonunuz gizli bir kameraya yaklaştığında, dedektör yazılımı kırmızı bir parıltı gösterecektir. Radyo frekanslı diğer tür donanımlara yaklaştığınızda da parlayacağını unutmayın.

En İyi Gizli Kamera Dedektör Cihaz Önerileri

RF (radyo frekansı) sinyal dedektörleri bazında tüm gizli kamera dedektörleri benzer şekilde çalışmakta ve cihazın tipine ve üreticisine göre fiyat değişmektedir.

İhtiyacınıza göre bir gizli kamera dedektörü seçebilirsiniz, bu tamamen onu nasıl kullanmak istediğinize bağlıdır, örneğin, geniş bir alan için profesyonel bir şekilde mi yoksa sadece kendiniz için mi kullanmak istiyorsunuz? bir otel odasına gidin ve odada gizli kamera olup olmadığını görmek istiyorsunuz.

Geniş alanlar için profesyonel dedektör

Bu resim, profesyonel kullanım için profesyonel bir gizli kamera dedektörünü göstermektedir.

Özellikle otellerde ve Airbnb evlerinde yatak odalarınızı, oturma odalarınızı ve diğer geniş alanları taramak için bir casus kamera dedektörü arıyorsanız, resimde gösterildiği gibi hem RF sinyali hem de lens algılamayı birleştiren cihazı kullanabilirsiniz.

Bu tür dedektör genellikle otel odaları, yatak odaları, gizli toplantı odaları, giyinme odaları vb. yerlerdeki dinleme veya dinleme cihazlarını ve gizli kameraları tespit etmek için kullanılır. Bu tür profesyonel karşı gözetleme dedektörleri üreten popüler markalar JMDHKK, SpyHawk, vb.’dir.

Önce RF sinyal algılamayı açabilir ve dedektör bip sesi çıkardığında gizli kameranın yaklaşık konumunu bulabilirsiniz. Bundan sonra, tam konumunu tespit etmek için mercek algılama işlevini kullanabilirsiniz.

Kişisel kullanım için küçük dedektör

Bu resim kişisel kullanım için küçük bir kablosuz gizli kamera dedektörünü göstermektedir.

Diğer kamera dedektörleriyle aynı şekilde çalışır ancak daha küçük ve daha taşınabilirdir. Bu tür bir kamera dedektörü, tam boyutlu bir merceğe bir iğne deliği algılamak için kızılötesi LED’lere ve renkli bir görüşe sahip olabilir. Seyahatinizi daha rahat ve güvenli hale getirebilir.

Banyolarda veya soyunma odalarında duş kamerası veya gizli mikrofon olup olmadığını taramak isterseniz, küçük ve kablosuz bir RF sinyal dedektörü alabilirsiniz. Bu tür ışıklı kamera dedektörü yapan popüler şirketler Flyeego, KJB Security, vs.’dir.

Bulunduğunuz Yerde Gizli Casus Kameralar Tespit Ederseniz Ne Yapmalısınız?

Odanızda bir gizli kamera bulduğunuzda aşağıdaki işlemleri yapmalısınız.

 1. Gizli kameraları hareket ettirmeyin veya dokunmayın. (Polis, suçluyu bulmak için parmak izlerini toplardı.)
 2. Tüm eşyalarınızı kameranın görüş açısından çıkarın.
 3. Kanıt olarak kameranın fotoğraflarını çekin.
 4. Olayı araştırmak için polisi veya diğer yetkilileri arayın.

SSS

Gizli kameraların nasıl tespit edileceğine dair aklınıza gelebilecek birkaç soruyu bir araya topladık ve işte cevaplar! Başka sorularınız veya görüşleriniz varsa, bunları aşağıdaki yorumda bırakın.

Gizli Kamera Dedektörleri Nasıl Çalışır?

Quora’daki insanlar nasıl çalıştıklarını sordukça, gizli kamera dedektörlerinin çalışma yöntemi aşağıdadır. Çoğu casus kamera dedektörünün çalışmasının iki ana yolu vardır:

 1. Kamera merceğinden yansıyan ışıkları kontrol edin (el feneri kullanmak gibi).
 2. Kameranın RF yayınını tespit edin. Tipik olarak, dedektörler sinyali bulduklarında bip sesi çıkarır ve size sesli uyarılar verir.

Gizli Kameralarla Beni İzleyen Patronum, Ailem ve Komşularımla Nasıl Başa Çıkabilirim?

Patronunuzun, ailenizin veya komşularınızın sizi rahatsız ettiğinden şüpheleniyorsanız, gizli kameraları bulmak için yukarıdaki en iyi 6 yolu kullanabilirsiniz.

Gizli kamerayı bulursanız fotoğrafını çekin ve hemen polise bildirin.

Gizli kamera bulmanın en doğu yolu nedir?

Gizli kameraları tespit etmenin en kolay yolu el feneri kullanmaktır. El fenerini açın ve odanızdaki ışıkları kapatın. El fenerini odanın etrafında çevirin. Yavaş gidin ve şüpheli pozisyonları farklı açılardan inceleyin. Bir nesneden herhangi bir yansıtıcı ışık fark ederseniz, orada gizli bir kamera olabilir.

Gizli kameralarla ilgili yasalar ülkeden ülkeye farklılık gösterir. Ancak kesin olan bir şey var ki, gizli kameralar özel alanlarda veya etik olmayan amaçlarla kullanıldığında yasa dışıdır. Başkalarının mahremiyetini ihlal etmek için gizli kamera kullanan herkes kanunen cezalandırılacaktır.

Genel olarak, aşağıdaki alanlarda gizli kameralara izin verilmez ve yasa dışıdır:

 • tuvaletler
 • Diğer insanların evleri
 • Giyinme odaları
 • Soyunma odaları
 • İnsanların makul bir mahremiyet beklentisine sahip olduğu diğer alanlar

Yasalar ayrıca, kişilerin aşağıdakilerden ses kaydı yapamamasını gerektirir:

 • gizli dinleme
 • uzaktan kayıt
 • Diğer yasa dışı ses kayıt yöntemleri

Gizli kamera kullanmayı planlıyorsanız, ikamet ettiğiniz yerdeki yasaları araştırmanız önerilir. Açıkça tanımlanmamışsa, gizli kamerayı nasıl kullanabileceğinizi bir avukata danışsanız iyi olur.

Tartışmaya Katılın

Etrafta gizli bir kamera olabileceğini hiç fark ettiniz mi? Bir TV veya dizüstü bilgisayardaki gizli kameraları nasıl tespit edebilirsiniz? Gizli casus kameraları tespit etmek için başka kolay ipuçlarınız var mı? Hikayelerinizi veya yöntemlerinizi aşağıda bizimle paylaşın!

Editör Notu : İçerik ingilizce dilinden çevrilmitşir. Orjinal Blog Yazısı Reolink blog

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Acme Güvenlik Gaziantep Şahinbey Güvenlik Kamera Sistemleri - Armut