Süreli Kampanya: Açılışa Özel Dev Kampanya!

7 Eylül 2018 admin 2 yorum

CCTV’de parazit nasıl ortadan kaldırılır

Çoğu durumda, görüntüdeki parazit ve gürültü kabloların kullanımı, güç kaynakları ve altyapının kalitesindeki gelişmeler ile ortadan kaldırılabilir, ancak sorunun farklı olduğu durumlar vardır ve bir çözüm bulmak için daha derine inmeniz gerekir. senin problemine.

Bu yazıda, bir güvenlik kamerasındaki gürültüyü ve parazitleri ortadan kaldırmak için olası problemler ve çözümlerden bahsedeceğim ve bu seslerin bir CCTV sistemindeki görüntünün doğal bir parçası olduğunu da anlatacağım.

Gürültü hakkında konuşmaya başlayalım …

CCTV gürültüsü nedir?

İnsanlar normal olarak gürültüyü sesle ilişkilendirir, ancak bu terim aynı zamanda TV’nizde veya monitörünüzde istenmeyen grenli görüntüye işaret etmek için de kullanılır.

Profesyonel ve normal kameralarda gürültü bulunabilir, bir fotoğraf çektiğinizde veya düşük ışık koşullu bir video kaydettiğinizde cep telefonunuzda bile görebilirsiniz. Yani bazen gürültü resmin bir parçasıdır ve onu ortadan kaldıramazsınız çünkü bu bir kamera veya ışık durumu sınırlamasıdır,

Bununla birlikte, bazen, ortamda bol miktarda ışık var ve ekranda hala bu kadar çirkin bir gürültü oluyor, genellikle bu tür bir gürültü, bazı elektromanyetik parazitler, yanlış topraklama veya kötü altyapı ile ilgilidir.

CCTV kameralarda parazite ve parazite neden olan nedir?

Bir güvenlik kamerasında parazit sorunlarına neden olabilecek çeşitli faktörler vardır. Aşağıda bunların bir listesi verilmiştir:

1. Uygun olmayan güç kaynağının kullanılması.

2. Düşük kaliteli kabloların kullanılması

3. Düşük kaliteli kameraların kullanılması

4. Düşük kaliteli konvertörlerin kullanımı

5. Yanlış topraklama

6. kamera ısınmak

7. Kötü bağlantılar

8. Yeterli aydınlatma eksikliği

CCTV kamera görüntüsünde parazit sorununa ve gürültüye neden olabilecek bu faktörlerin her birini ayrıntılı olarak inceleyin.

1. Uygun olmayan güç kaynağının kullanılması.

Doğru bir şekilde çalışması için, bir güvenlik kamerasının üreticinin el kitabına göre yeterli gücü alması gerekir. 

Çoğu CCTV projesinde 12VDC (doğru akım) voltajı kullanılır, ancak 24VAC(alternatif akım) gücü ile çalışan kameralar da vardır .

Güç kaynağı ile profesyonel kamera

Uygun voltaja ek olarak, kamera düzgün çalışacak kadar akım almalı ve teknik şartnameler yerine getirilmediğinde, diğer problemlere ek olarak parazit ve gürültü ile ilgili problemler ortaya çıkabilir.

Kamera için uygun voltaj

Evlerde ve küçük işletmelerde kurulu bir mermi veya kubbe modeli gibi geleneksel bir CCTV kamera genellikle % 10’luk bir değere sahip bir 12VDCgüç kaynağına ihtiyaç duyar , bu da kameranın% 10’luk voltajı (13.2 VDC) veya% 10’unu (10.8VDC) destekleyebileceği anlamına gelir. ) standart 12VDC.

Düşük maliyetli ve markasız kameralar% 10 gibi bir toleransa sahip olmayabilir.Kameranızın bu voltaj toleransına sahip olduğundan emin olun, satıcınıza danışın.

12VDC göndermek yerine kameraya gönderilen voltajı değiştirmenize izin veren bir potansiyometreye sahip güç kaynakları vardır, kabloda oluşan düşüşü dengelemek için voltaj arttırılabilir.

CCTV Güç Kaynağı

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi sağ tarafta, saat yönünde döndürüldüğünde kameraya gönderilen voltajı arttırır.

Kameranızla ilgili sorun yaşıyorsanız, kameraya gelen voltajı ölçebilir ve test için voltajı kademeli olarak artırabilirsiniz.

Düşürme voltajını telafi etmek için kabloları da değiştirebilirsiniz.

CCTV güç kaynağının bir örneğini görmek için buraya tıklayın.

Kamera için yeterli güç

Kamera ayrıca, geleneksel CCTV kamera örneğimiz için genellikle 1 A’dan (amper) daha az olan minimum bir akım gerektirir.

Kameranın çalışması için gereken elektrik akımının göstergesi, ürün kılavuzunda bulunmalı, kameranın tüketiminden emin olmak için distribütörünüze danışın, çünkü bazı durumlarda kızılötesi aydınlatma kullanıldığında gerekli akım daha yüksek olabilir.

2. Düşük kaliteli kabloların kullanılması

Koaksiyel kablolar

Düşük kaliteli koaksiyel kablolar, elektromanyetik paraziti doğru şekilde izole etmeyerek sorunlara neden olabilir.

Bu tip bir kablo icat edildiğinde, bu fikir örgütün kabloya gelen harici parazitleri engelleyebileceği, eğer yeterince örgü (% 90) yoksa veya malzemenin kalitesiz dışsal olması durumunda görüntüde ciddi sorunlara neden olabileceği düşüncesiydi.

Kabloların kullanılan tiplere göre doğru mesafelere uyması da gereklidir, RG59, RG6, RG11 gibi kabloların mesafe sınırlamaları vardır.

CCTV için koaksiyel kablo

Koaksiyel kablolar için buraya tıklayın

UTP kabloları

Kamera, uçlarda balun kullanımıyla UTP kabloları (ağ kablosu) kullanılarak kurulduğunda, görüntüde parazit ve parazit sorunlarına neden olmamak için kalitenin yeterli olduğundan emin olunmalıdır.

Piyasadaki en geleneksel UTP kabloları cat5e olarak bilinen kategori 5e’dir, ancak bu kategorideki kabloların kullanımının bile kalitesiz oldukları için sorunlara yol açtığı durumlar gördüm.

UTP kablosu

Buraya tıklayın, bazı UTP kablolarını kontrol edin.

3. Düşük kaliteli kameraların kullanılması

Kameranın kalitesinin düşük olduğu ve iyileştirmeye çalıştığınız ne olursa olsun kötü görüntüler sağladığı durumlar var. Bu nedenle, projeniz için minimum gereksinimleri karşılayan kameraları satın almak önemlidir.

Markasız kameralar genellikle çok düşük maliyetle, özellikle düşük ışıklı ortamlarda olduğu gibi, CCTV projeniz için ihtiyacınız olan kaliteyi sağlamaz.

İdeal olarak, bir marka, ürün el kitabı ve teknik destek için bir telefon numarası olan kameraları satın almanız gerekir, satın alma sırasında elinizde yoksa, sonunda ciddi görüntü sorunları ile karşılaşacaksınız.

4. Düşük kaliteli konvertörlerin kullanımı

Balunlarla cat5e veya Cat6 UTP kabloları kullanıyorsanız, HDCVI, HDTVI veya AHD ile kullanım için uygun baldırlar olduğu için, makinenin teknoloji tipinin farkında olun. Kurulumunuz için ideal ürünü seçin.

HDCVI, HDTVI ve AHD teknolojileri hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz HD-TVI, HD-CVI ve AHD karşılaştırmasını okuyun.

Ayrıca, seçilen teknoloji için ürünün kullanabileceği maksimum mesafenin farkında olun, balun ve kameranın kılavuzunu okuyun.

HDCVI-HDTVI-AHD-Balun

Genellikle, balun, 300 metre civarında AHD ve CVI için kullanılabilecek mesafe ile bilgilendirici bir tablo getiriyor. TVI için bu mesafe piyasadaki çoğu ürün için 200 metredir.

Bu tür balunlara örnek için buraya tıklayın

5. Yanlış topraklama

Topraklama düzgün yapılmazsa, ekranda yuvarlanan bantlar görebilirsiniz, eğer durum böyleyse, topraklama döngüsü denen bir parazit sorunu vardır.

Yere döngü etkisi

Bu sorun temel olarak, kamera, DVR veya güç kaynağı topraklamaları farklı dirençlere sahip farklı noktalarda yapıldığı zaman meydana gelir, bu da yer döngüsü olarak adlandırılan bir etkiye neden olur.

Topraklama devresi problemini çözmek için ekipmanı aynı ortak noktaya (yer veri yolu) topraklayın veya yere temas etmeden bir tarafı (kamera) bırakın.

Pratik bir örnek, kamera montaj braketinin arkasına ahşap, plastik veya başka bir yalıtım malzemesi yerleştirmek, böylece yerleştirilen direk veya duvar ile doğrudan temas etmeyecek şekilde yerleştirilebilir.

Ayrıca sorunu kolayca ortadan kaldırabilen topraklama izolatörleri ile de bir çözüm var. Sadece bu bağlantıdaki bir örneğe bakın.

6. kamera ısınmak

CCTV kamera ısındığında, görüntüde gürültü ortaya çıkmaya başlar, bu bazen ısıyı dağıtamayacak olan kameranın türüne bağlıdır (üretim kalitesinin düşük olması nedeniyle).

Isıtma, kameraların muhafaza içine monte edildiğinde veya güneş ışığı veya başka bir ısı kaynağı nedeniyle yüksek sıcaklıklı ortamlarda yeterli havalandırma olmaması nedeniyle de oluşabilir.

7. Kötü bağlantılar

Kamera konektörlerinin zayıf bir şekilde yapıldığını veya güç kaynağının zayıf bir şekilde kurulduğunu ve her türlü zayıf kontağa neden olduğunu düşünün. Bu, kesinlikle kameranın parazitine dönüşecektir.

Güç kaynağı konektörü

Güç kaynağı ve koaksiyel kablo bağlantılarını her zaman kontrol edin, bu kötü bağlantılarda kesintili sorunlar oluşabilir.

Bir bağlantı yaparken ve kontrol ederken acele etmeyin, her zaman iyi yapılmış bir işin sistemin düzgün çalışmasını sağladığını ve baş ağrısından kaçınacağını hayal edin. Kalite, CCTV projenizin en küçük detaylarındadır.

8. Yetersiz aydınlatma

Görüntü oluşturulabilmesi için ortamda yeterli ışık olması gerekir, bu kamera, CCTV kamera, hatta cep telefonunuz gibi her türlü kamera için geçerlidir.

Telefonunuzu karanlık bir yerde fotoğraf çekmek veya video kaydetmek için kullanırken, gürültünün her zaman mevcut olduğunu unutmayın.

Bu sürecin doğal olduğunu ve tüm kameraların düşük aydınlatma ile bu problemi yaşayacağını anlayın, ancak fotoğraf makinesinin kalitesi daha fazla olduğunda (tabii ki daha pahalı), bu sorun en aza indirgenir.

Kameranın görüntü sensörü ne kadar büyük olursa, düşük ışık koşullarında görüntü o kadar iyi olur ki, piyasada 1/4 inç (inç) sensör kullanan ve ışık ışınlarını almak için daha küçük bir alana sahip olan 1/3 inçlik bir sensör var. , 1/2 ‘den daha büyük ve bazen daha büyük sensörler ile çalışan profesyonel kameralar var.

CCTV Lens ve sensör

Piyasadaki diğer modellerle karşılaştırmak için kameranızın sensör boyutuna bakın, bu bilgi satın alma sırasında yardımcı olur.

Piyasadaki diğer modellerle karşılaştırmak için kameranızın sensör boyutuna bakın, bu bilgi satın alma sırasında yardımcı olur.

Ayrıca menü ayarında resimdeki gürültüyü azaltmanızı sağlayan kamera özellikleri (modele bağlı olarak) vardır.

Genellikle, bu teknolojinin SNR, SSNR, DNR veya benzeri bir şey var. “N” harfi “gürültü” kelimesinden gelir.

Gürültü Azaltma ile profesyonel kamera

Örneğin SNR kısaltması Süper Gürültü Azaltmadır. Diğer kısaltmalar benzer ve Samsung kameralarda kullanıldığından, SSNR Samsung Süper Gürültü Azaltma SNR teknolojisi ile aynıdır, ancak üreticinin adını (Samsung) kullanır.

Sonuç

Hangi problemi yaşıyor olursanız olun, her zaman sizin için bir çözüm var, sadece görüntüde parazite veya parazite neden olan şeyi bulmak için duruma bakın.

Düşük ışık koşullarında olduğu gibi gürültünün normal olduğu durumlar da vardır ve bu durumda çözmenin tek yolu geleneksel veya kızılötesi aydınlatma kullanmaktır.

2 thoughts on “CCTV’de parazit nasıl ortadan kaldırılır”

  • Tural
    Tural

    İyi günler kameramda parazitler var aradan kaldiramiyorum her turlu onlem aldim topraklama ucluklar degisdirmek olmuyor parazitler gitmiyor sadece buldugum parazitin kaynaginin nereden gelmesi tavanda ışığı kapatdigim zaman parazitler gisiyor ama ishik daima kapali kalamadigi icin buna bir çözüm bulmam gerekiyor nasil yardim ede bilirsiniz?? Önceden teşekkür ederim

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Acme Güvenlik Gaziantep Şahinbey Güvenlik Kamera Sistemleri - Armut