Süreli Kampanya: Açılışa Özel Dev Kampanya!

Bozuk Harddisk Sabit Sürücü Nasıl Onarılır

Sisteminiz çöktüğünde sıkıntı yaşanıyorsa, sabit sürücünüz güneye indiğinde felaket olur. Genelde bu, verilerinizin imha edildiği ve bitlerin patlatıldığı anlamına gelir – eğer yedekleme yapmazsanız, elbette. Ama sürüşün gerçekten ölü mü yoksa çoğunlukla mı öldü? Size bir şeyi nasıl kurtaracağınızı göstereceğiz, ancak uyarılacaksınız: bu bilgi kendi sorumluluğunuzdadır kullanım için sağlanmıştır ve yalnızca sürücünüzdeki veriler profesyonel bir onarım için harcadığınız paraya değmiyorsa kullanılmalıdır. Veriler size bir şey ifade ediyorsa – işiniz veya yasal amaçlarınız için ihtiyacınız varsa – BU YÖNTEMİ KULLANMAYIN. Bir sonraki adımınız gerçekten ölü bir sabit sürücüyü atmak veya geri dönüştürmek ise, o zaman kendi sorumluluğunuzdadır!

Sürücünüzün Durumunu Onaylayın

 1. Fiziksel Kırık Bir Sabit Disk Düzeltme başlıklı resim Adım 1
  1

  Hatayı doğrulayın. Sürücünüzün tanınmamasına neden olabilecek şeyleri kontrol ederek sürücünüzün gerçekten kırıldığından emin olun.

  • Sürücünüz sabit, yüksek bir tıkırtı sesi çıkarıyorsa, durdurun ve ikinci kısma geçin. Sürücün öldü.
 2. Fiziksel Kırık Bir Sabit Disk Düzeltme başlıklı resim Adım 2
  2

  Donanım bağlantılarını kontrol edin. Bu, başlamak için en iyi yer ve eğer sorun olarak bulunursa, yapabileceğiniz en hızlı, en ucuz düzeltme!

  • Bilgisayara güç geldiğinden emin olun. Kedi fişi çıkardıysa veya kablo kırılırsa, hiçbir şey işe yaramaz.
  • Bilgisayarın kasasını açın. Veri (IDE veya SATA) ve güç kabloları sıkıca yerinde mi? Düzgün oturduğundan ve pimlerin bükülmediğinden, kırılmadığından veya başka bir şekilde hasar görmediğinden emin olun.
 3. Fiziksel Kırık Bir Sabit Disk Düzeltme başlıklı resim Adım 3
  3

  Görsel olarak kontrol et. Bazen, ölü sürücü değil, çalışmasını kontrol eden PC kartıdır (sürücünün alt tarafında). Bir güç dalgalanma ya da bu gemide bir bileşen arızası meydana gelirse, sürücü olur durmasına ama sonra ne bilmiyor diye.

  • Hasar belirtileri arayın – yanıklar veya çentik izleri. Bunu görürseniz, bir miktarrahatlama soluyabilirsiniz , çünkü bu sizin muhtemel suçlu olduğun anlamına gelir – ve çoğu zaman, bu nispeten kolay bir şekilde çözülebilecek bir problemdir.
  • PCB’yi değiştirmek istiyorsanız, sürücünüzün markası ve modeli için yedek parçaları Google’da arayın.
  • Ulaştığında, eski kartı çıkarın (sökülmesi gereken beş küçük vida vardır – bunları kaybetmeyin!)
  • Eski sürücüyü dışarı kaydırın ve yenisiyle değiştirin. Yeni karttaki metal uçlara dokunmayın – statik deşarj, yeni kartınızı sürücünüze yeni bir hayat geçirme şansı vermeden patlatabilir. Anti statik bir bilek bandı kullanarak ya da topraklanmış ve metal bir şeye dokunarak kendinizi topraklayabilirsiniz. Takılı bilgisayarınızın iç kısmı genellikle çalışır.
  • Yeni kartı kaydırın, sürücüye sıkıca oturduğundan emin olduktan sonra vidaları tekrar takın.
  • Sürücüyü bilgisayara yeniden bağlayın, sonra tekrar açın. İşe yararsa, tebrikler! Verilerinizi bu noktada yedeklemek iyi bir fikirdir, ancak gitmeye hazırsınız.
  • Eğer işe yaramazsa, okumaya devam et.
 4. Image titled Fix a Physically Broken Hard Drive Step 4
  4

  Sürücünün tanınıp tanımadığını kontrol edin. Her şey prize takılıysa ve denetleyici PCB’sinde hiçbir şey patlamış gibi görünmüyorsa, sürücünüzün tanınıp tanımadığını belirlemek için Windows Disk Yönetimi veya BIOS veya Mac OS X Disk Yardımcı Programı’nı inceleyin.

2.Bölüm

Onarım Seçenekleri

 1. Image titled Fix a Physically Broken Hard Drive Step 5
  1

  Bir seçim yapın: bu veriler tasarruf edilmeye değerse, profesyonel bir sabit disk kurtarma şirketi bulmaya ve verilerinizi geri almanız için gerekenleri ödemeye değer. Kendiniz bir şey yapmaya çalışırsanız, herhangi bir veriyi profesyonel olarak kurtarma şansınız sıfır olacaktır.
 2. Image titled Fix a Physically Broken Hard Drive Step 6
  2

  Google’da “sabit disk değiştirme parçaları” için hızlı bir arama, sizi birkaç farklı yöne yönlendirecektir. Parçaları değiştirmek daha eski sabit sürücüler için işe yarar, ancak genellikle yenileri için değil.
 3. Image titled Fix a Physically Broken Hard Drive Step 7
  3

  Kendin Yap. Cesur ruhların en sevilen yöntemi kendin için parça sağlamada uzmanlaşmış şirketler tarafından teşvik edilen DIY yöntemidir. Buradaki fikir, yalnızca yanan kontrol panosunu değiştirirseniz, sürücünüzün tekrar hayata geçeceğidir.

  • Gerçek şu ki, belki olacak! Ancak büyük bir uyarı var: denetleyicideki yongalar, belirli bir sürücü için daha fazla kalibre edildi ve değiştirilmenin işe yarayacağının garantisi yok. Bununla birlikte, bu çok ucuz bir seçenektir.
 4. Image titled Fix a Physically Broken Hard Drive Step 8
  4

  Bir profesyonel kiralayın. Bu, SADECE sürücünüzü yeniden çalıştırmak ve çalıştırmak için veya en azından sürücüdeki dosyaların kurtarılmasını sağlamak için bir seçenektir.

  • Geri dönüş süreleri DIY yönteminden daha hızlı olabilir ve başarı biraz daha garantilidir, ancak verileriniz önemliyse buna değecek bir bedeli vardır.
  • Sürücünün orijinal maliyetinden iki veya üç kat daha fazla ödeme bekleyebilirsiniz, böylece paranın değerini sürücüdeki verilerin değerine göre ölçmeniz gerekir.

Bölüm3

Kendin Yap

 1. Image titled Fix a Physically Broken Hard Drive Step 9
  1

  Önce bunu oku! Sürücünüz ilk taktığınızda bir tık sesi çıkarsa, tekrar taktığınızda sürücüdeki manyetik katmana zarar vererek veri kaybına neden olur. Veriler iş veya yasal nedenlerden dolayı sizin için önemliyse, bu kendi kendine onarım girişiminde bulunmayın . Bu tekniklerden bazıları çalışacak ya da sürüşünüzü gerçekten, sonunda gerçekten ölü yapacak olan “Hail Mary” girişimleridir . Bu tamamen ve nihayetinde henüz zarar görmemiş olan verilerin bir bölümünü öldürecektir.
 2. Image titled Fix a Physically Broken Hard Drive Step 10
  2

  Sürücüyü fiziksel olarak test edin. Sürücüyü bir elinizde tutun ve geriye doğru sıkıca çevirin, böylece yaptığınız gibi sesleri dinleyin. Bu, “hiçbir şey yapmamak” gibi görünebilir, ancak aslında herhangi bir şey gevşekse, kırılmasına neden olabilir !!! Herhangi bir ses duyamıyorsanız, olası bir neden – özellikle daha eski bir sürücünüz varsa veya dokunulamayacak kadar sıcak olan – ele geçirilmiş bir kafa yatağı veya iş mili. Aşağıdaki adımlar göz önünde bulundurulabilir: Sürücüyü açarsanız, hala kurtarılabilecek olanları öldürme ihtimaliniz vardır.
 3. Image titled Fix a Physically Broken Hard Drive Step 11
  3

  Isıtmak. Yerel bir fırını en düşük ayarında beş dakika kadar önceden ısıtın, ardından kapatın. Sürücüyü ısınana kadar 2-5 dakika fırına yerleştirin. Lütfen ısınmanın – çoktan kaza yapıp yapmadığına – yapıp yapamayacağını ve öleceğini unutmayınız.

  • Sürücüyü çıkarın ve ilk adımı tekrarlayın. Hala herhangi bir ses duyamıyorsanız, bir sonraki adıma geçin. Ancak, bir fark varsa, sürücüyü bilgisayarınıza yeniden takın ve sürücünün açılmasını ve kafa etkinliğini gösteren normal tıklamayı dinleyin . Her şey yolunda görünüyorsa, sürücüye erişmeyi deneyin ve verilerinizi iyi bir sürücüye taşıyın.
  • Gerekirse, aygıtı yeniden ısıtın ve sürücüyü bir yandan tutarken sürücüyü sert bir yüzeye sıkıca çevirin ve vurun. Bu elbette sert ama kafaları herhangi bir bağlanmadan kurtarmaya yardımcı olabilir. Sabit diskinizde bir şey hala hayatta olsaydı, şimdi tamamen ve nihayet ölü olurdu.
  • İlk adımı tekrarlayın. Şimdi kafa hareketlerini duyabiliyor musun? Evetse, sürücüyü bilgisayarınıza yeniden takın ve sürücüye erişmeyi deneyin.
  • Hareketle birlikte zaman içerisinde ritmik bir “klik” duyabiliyorsanız, olasılık, tahrik kafalarının yuvalarında serbest olması ve sıkışmamasıdır. Sürücüyü yavaşça (ileri geri) 90 derece döndürdüğünüzde herhangi bir tıkırtı sesi duymadığınızı kontrol edin. Bu, sürücünün içindeki gevşek ve bağlantısı kesilmiş bileşenleri belirtir ve bu makalenin kapsamı veya amacı dışındadır.
 4. Image titled Fix a Physically Broken Hard Drive Step 12
  4

  Sakinleş. Başka bir seçenek – tartışmalı olanı – sürücüyü dondurmak. Bu son bir çabadır ve sürücüyü yalnızca önemli dosyaları kopyalamak için yeterince uzun sürebilir, ancak her şey başarısız olursa denemeye değer.

  • Sürücüyü bir fermuarlı torbaya koyun ve mümkün olduğunca fazla hava alın. Sürücüyü birkaç saat dondurucuya sokun.
  • Sürücüyü tekrar bilgisayara takın ve bir deneyin. Hemen çalışmazsa, gücü kapatın, sürücüyü çıkarın, sonra masa veya zemin gibi sert bir yüzeye bastırın. Sürücüyü tekrar takın ve tekrar deneyin. Çalışırsa, dosyalarınızı kaydedin, ardından sürücüyü atın. Olmazsa, sürücünüz şimdi tüm profesyonel yardım yöntemlerinin ötesinde olacak !!

4.Bölüm

Profesyonel onarım

 1. Image titled Fix a Physically Broken Hard Drive Step 13
  1

  Önerileri alın. Orada (çok küçük olmayan) bir ücret karşılığında sürücünüzü tamir edecek birçok şirket var. Nakit parayı atmadan önce kimlik bilgilerini kontrol edin. Çevrimiçi kullanıcı forumlarına bakın, onlarla konuşun ve ne kadar süredir iş yaptıklarını ve geri kazanım yüzdelerinin ne olduğunu öğrenin.

  • Garantilerini ve her iki başarı için (memnuniyetle ödeyeceğiniz) veya başarısızlık için ne kadar talep ettiklerini kontrol edin. Başarısız bir girişimde bulunmalarının sizin için değeri nedir?
  • Gerçekleşmeyen bir iyileşme için ödeme yapmak istemeyebilirsiniz, ancak tamir etmeye çalıştılar ve başarısız oldularsa, denenmesi gereken bir miktar zaman harcadılar, ki bu telafi edilmeli.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Acme Güvenlik Gaziantep Şahinbey Güvenlik Kamera Sistemleri - Armut