Süreli Kampanya: Açılışa Özel Dev Kampanya!

Güvenlik sistemlerinde parazit nasıl ortadan kaldırılır

Parazit, koaksiyel kablolar (HD koaksiyel CCTV sistemlerinin analogu adı verilen) kullanan CCTV sistemlerinde önemli bir sorundur . Çoğu durumda, görüntüdeki parazit ve gürültü, kablolar, güç kaynakları kullanılarak ve kalitatif altyapı iyileştirmeleri yapılarak ortadan kaldırılabilir, ancak sorunun farklı olduğu ve sorunu çözmek için daha derin kazmanız gereken birkaç durum vardır. girişim sorunu. Bu yazıda, CCTV girişim sorunu hakkında konuşacağız ve bir güvenlik kamerasındaki gürültüleri / paraziti nasıl ortadan kaldıracağına dair ipuçları sunacağız .

CCTV gürültüsü nedir?

CCTV alanında, gürültü terimi TV’nizde veya monitörünüzde özellikle gece boyunca istenmeyen grenli görünüm görüntüsünü ifade etmek için kullanılır. CCTV kameralarınız ne kadar mükemmel ve düşük ışık kapasitesine sahip olursa olsun, karanlıkta video gözetim görüntüleri çekerken kaçınılmaz olarak biraz gürültü olacaktır. Gürültü, ister video ister ses olsun, elektronik iletişimin kaçınılmaz bir parçasıdır. Temelde statiktir – video sinyalinde karede beyaz ve siyah noktalar olarak görünen ve grenli bir görünüm veren parazit.

Yetersiz, loş ışık, kameranın renkleri ve kontrastı ayırt etmesini zorlaştırır, bu da görüntüdeki piksellerin düzgün ve ayrıntılı bir şekilde oluşturulması yerine bir araya getirilmesine neden olur. Görüntü paraziti, zayıf aydınlatma görüntüdeki ışığın sensörde doğal olarak bulunan gürültü düzeyine çok yakın olmasına neden olarak, sensörün görüntüyü algılamasını zorlaştırdığında da ortaya çıkar.

Bununla birlikte, birçok durumda ortamda bol miktarda ışık vardır ve hala ekranda çirkin bir gürültü elde edersiniz. CCTV sistemlerinde önlenemeyen ışık gürültüsü dışında, çoğu durumda gürültü veya parazit uygunsuz kurulum tekniklerinden kaynaklanır. Aşağıda listelenen ipuçlarını deneyerek paraziti / gürültüyü azaltabilirsiniz.

Güvenlik kameralarında parazite ve gürültüye ne sebep olur?

Güvenlik kamerasında parazit sorunlarına neden olabilecek çeşitli faktörler vardır. Aşağıda bazılarının listesi bulunmaktadır. Bir sonraki bölümde bu faktörleri daha ayrıntılı olarak açıklayacağız ve bu tür sorunların nasıl çözüleceğine dair ipuçları sunacağız.
1. uygunsuz güç kaynağı kullanılması
2. kalitesiz kabloların kullanımı
3. kalitesiz (ucuz) kameraların kullanılması
4. kalitesiz dönüştürücüler kullanılması
5. Yanlış topraklama
6. yukarı Kamera sıcak
7. Zayıf bağlantıları 8. Yeterli aydınlatma eksikliği 9. Parazitten kurtulmak için DNR özelliğini kullanın

1. Yanlış güç kaynağı kullanımı

Düzgün çalışması için bir güvenlik kamerasının üretici kılavuzuna göre yeterli gücü alması gerekir. Çoğu CCTV projesinde 12V DC (doğru akım) voltajı kullanılır, ancak 24V AC (alternatif akım) gücüyle çalışan kameralar da vardır .
Uygun voltaja ek olarak, kamera düzgün çalışması için yeterli akım almalıdır ve teknik özellikler karşılanmazsa, diğer sorunlara ek olarak parazit ve parazit ile ilgili sorunlar görünebilir.

Kamera için uygun voltaj

Evlerde ve küçük işletmelerde kurulu bir mermi veya kubbe tarzı gibi geleneksel bir CCTV kamera genellikle % 10 toleranslı (varyasyon) bir 12V DC güç kaynağı gerektirir , yani kamera voltajı% 10’un (13.2 VDC) veya% 10’unu destekleyebilir standart 12VDC’nin altında (10.8VDC).

Düşük maliyetli ve markasız kameraların% 10’luk bir toleransı olmayabilir. Kameranızın bu voltaj toleransına sahip olduğundan emin olun, şüpheniz varsa bayinize danışın. 12VDC göndermek yerine, kameraya gönderilen voltajı değiştirmenize izin veren bir potansiyometreye sahip güç kaynakları vardır , kabloda oluşan düşüşü telafi etmek için voltaj artırılabilir.
Yukarıdaki resimde sağ tarafta saat yönünde döndürüldüğünde kameraya gönderilen voltajı artıran bir pot olduğuna dikkat edin. Kameranızla ilgili sorunlar yaşıyorsanız, kameraya gelen voltajı ölçebilir ve test için voltajı kademeli olarak artırabilirsiniz. Bu makale , CCTV sistemlerindeki güç kaynakları hakkında daha fazla bilgi sunmaktadır.

Kamera için yeterli güç

Kamera ayrıca geleneksel CCTV kameraların çoğunda genellikle 1A’dan (amper) daha düşük bir minimum akım gerektirir . Kameranın çalışması için gereken elektrik akımının göstergesi ürün kılavuzunda olmalıdır, kameranın tüketiminden emin olmak için distribütörünüze danışın, çünkü bazı durumlarda kızılötesi aydınlatma kullanıldığında gerekli akım daha yüksek olabilir. Sonuç olarak, parazit yaşıyorsanız, kameraların güç kaynağından yeterince meyve suyu aldığından emin olun.

2. Düşük kaliteli kabloların kullanımı

Koaksiyel kablolar

Düşük kaliteli koaksiyel kablolar, elektromanyetik paraziti yerinde doğru bir şekilde izole etmeyerek sorunlara neden olabilir. Bu tür bir kablo icat edildiğinde, iç örgünün kabloya gelen harici paraziti engelleyebileceği, yeterli örgü yoksa (% 90) veya malzemenin kalitesinin düşük olması harici parazitin görüntüde ciddi sorunlara neden olabileceği fikriydi. .

Kullanılan tipe göre kabloların doğru mesafelerine uymak da gereklidir, RG59, RG6, RG11 gibi kabloların mesafe sınırlamaları vardır. Koaksiyel kablolar hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın .

UTP kabloları

Kamera, uçlarda balun kullanılarak UTP kabloları (ağ kablosu / Ethernet) kullanılarak kurulduğunda , görüntüde parazit ve parazit sorunlarına neden olmamak için kalitenin yeterli olduğundan emin olmak gerekir. Piyasadaki en geleneksel UTP kabloları cat5e olarak bilinen kategori 5e’dir, ancak bu kategoride kablo kullanımının bile kalitesiz oldukları için sorun yarattığı durumlar gördük. İleri teknoloji kablolar kullandığınızdan emin olun.

3. kalitesiz kameralar kullanarak

Kameranın kalitesinin düşük olduğu ve iyileştirmeye çalıştığınız ne olursa olsun kötü görüntüler sağladığı durumlar vardır. Bu nedenle, CCTV sisteminiz için minimum gereksinimleri karşılayan kameraları satın almak önemlidir. Düşük maliyetli markasız kameralar, özellikle düşük ışık koşullarında olduğu gibi olumsuz koşullarda CCTV projeniz için ihtiyaç duyduğunuz (veya beklediğiniz) kaliteyi sağlamaz.

İdeal olarak, teknik destek için marka, ürün kılavuzu ve telefon numarası olan kameralar satın almanız gerekir. Ucuz düşük kaliteli kameralar satın alırsanız, sonunda ciddi görüntü sorunlarıyla karşılaşırsınız.

4. Düşük kaliteli dönüştürücülerin kullanımı

Balun içeren Cat5e veya Cat6 UTP kabloları kullanıyorsanız, HDCVI, HDTVI veya AHD ile kullanıma uygun balunlar olduğu için kameranın teknoloji türüne dikkat edin. Kurulumunuz için ideal ürünü seçin. HDCVI, HDTVI ve AHD teknolojileri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız şu makaleyi okuyun: HD-TVI, HD-CVI ve AHD arasındaki farklar . Ayrıca, ürünün seçilen teknoloji için kullanılabileceği maksimum mesafeye dikkat edin, balun ve kameranın kılavuzunu okuyun.

Genellikle, balun AHD ve CVI için kullanılabilecek mesafe 300m olan bilgilendirici bir tablo getiriyor. TVI için bu mesafe piyasadaki çoğu ürün için 200 metredir. Bu makalede CCTV balunları hakkında daha fazla bilgi .

5. Yanlış topraklama

Topraklama düzgün yapılmazsa, ekranda yuvarlanan çizgiler görebilirsiniz, bu durumda topraklama döngüsü adı verilen bir parazit sorunu vardır .
Bu sorun temel olarak kamera, DVR veya güç kaynağı topraklamaları farklı dirençlere sahip farklı noktalarda yapıldığında oluşur, bu da toprak döngüsü adı verilen bir etkiye neden olur. Topraklama döngüsü problemini çözmek için ekipmanı aynı ortak noktaya (topraklama barası) topraklayın veya bir tarafı (kamera) toprakla temas etmeden bırakın.

Pratik bir örnek, kamera montaj braketinin arkasına, monte edilen direk veya duvarla doğrudan temas etmemesi için ahşap, plastik veya başka bir yalıtım malzemesi yerleştirmek olacaktır. Gibi kolayca sorunu ortadan kaldırabilir zemin döngü izolatörleri, bir çözüm de var bu bir .

6. kamera ısınmak

CCTV kamera ısındığında, görüntüde parazit görünmeye başlar, bunun nedeni bazen ısıyı dağıtamayan kamera tipidir (düşük üretim kalitesi nedeniyle). Isıtma, kameraların muhafazalara veya güneş ışığına bağlı yüksek sıcaklıklı ortamlara veya başka bir ısı kaynağına monte edildiğinde yeterli havalandırma olmaması nedeniyle de oluşabilir. Yine, bu genellikle düşük kaliteli güvenlik kameraları için giderseniz olur.

7. Kötü bağlantılar

Kamera konektörlerinin zayıf yapıldığı veya aniden güç kaynağının yanlış takıldığı ve her türlü zayıf temasa neden olduğu bir durum düşünün, bu kesinlikle kamera müdahalesine dönüşecektir. Güç kaynağını ve koaksiyel kablo bağlantılarını daima kontrol edin, çünkü bu kötü yapılmış bağlantılarda aralıklı sorunlar ortaya çıkabilir.
Bir bağlantı kurarken ve kontrol ederken acele etmeyin, her zaman iyi bir işin sistemin düzgün çalışmasını sağlayacağını ve baş ağrısını önleyeceğini hayal edin. Kalite, herhangi bir CCTV sisteminin en önemli parçasıdır.

8. Yetersiz aydınlatma

Görüntü oluşturulabilmesi için ortamda yeterli ışık olması gerekir; bu, kamera, CCTV kamera ve hatta cep telefonunuz gibi her türlü kamera için geçerli olan bir prensiptir. Karanlık yerlerde fotoğraf çekmek veya video kaydetmek için telefonunuzu kullanırken, parazitin daima mevcut olduğunu unutmayın.

Bu işlemin doğal olduğunu ve tüm kameraların düşük aydınlatmada bu sorunu yaşayacağını anlayın, ancak kamera daha fazla kaliteye sahip olduğunda (açıkçası daha pahalıdır), bu sorun en aza indirilir. Fotoğraf makinesinin görüntü sensörü büyüdükçe, düşük ışık koşullarında görüntü daha iyi olur, piyasada 1/3 “(inç) sensörleri kullanan ve ışık ışınlarını almak için 1/3” ‘ten daha küçük alana sahip kameralar vardır. , 1/2 ”den daha büyük ve bazen daha da büyük sensörlerle çalışan profesyonel kameralar vardır.
Piyasadaki diğer modellerle karşılaştırmak için kameranızın sensör boyutunu kontrol edin, bu bilgi satın alma sırasında yardımcı olur. Menü ayarıyla görüntüdeki paraziti azaltmanızı sağlayan kamera özellikleri de (modele bağlı olarak) vardır.

9. Dijital Gürültü Azaltma özelliğini kullanma

Bazı gözetim kamera şirketleri markalarını yenilikçi DNR teknolojilerine dahil edebilir. CCTV söz konusu olduğunda, daha net görüntüler için DNR çok önemlidir. CCD’deki görüntü sensörü, görüntüler üzerindeki grenli etkiyi ve daha zengin bir görüntüdeki sonuçları ortadan kaldırır. Bu, ekrandaki hareketleri veya nesneleri tanımlamak için gereklidir. Otoparklarda bulunan gözetim kameralarında DNR bulunmasına yardımcı olur ve adli kullanım için kullanışlıdır.

Dijital Gürültü Azaltma , her görüntüde bulunan gürültüyü dijital olarak gidermek için CCD’deki yazılımı kullanır. Birbirini izleyen iki kareyi analiz eden ve önceki kareyle eşleşmeyen taneleri kaldıran bir algoritmaya sahiptir. CCD fotoğraftaki paraziti ortadan kaldırdığında, görüntü daha sonra DVR veya NVR’ye aktarılır. Sabit disk sürücüsünde (HDD) saklandığında, resim boyutu% 70 azalır ve öncekinden daha net ve net olur.
Ancak, görüntü tipik olarak yalnızca görüntünün ön planında işlenir. Arka plandaki nesneler grenli görünür. Yeni gelişmeler bunun için bir çözüm buldu. En gelişmiş dijital gürültü azaltma tipine 3D-DNR veya bazen yazıldığı gibi 3DNR denir .

Dijital Gürültü Azaltma’nın son biçimi 3D-DNR’dir. Her pikseli bir sonraki çerçeveye ek olarak her pikseli çevreleyen piksellerle karşılaştırır. Bu eşleme işlemine mekansal gürültü azaltma denir. 3D-DNR ile, arka plan da dahil olmak üzere görüntünün kapsamlı bir şekilde işlenmesi uygulanır. Bu, geleneksel DNR’den daha net bir görüntü sağlar ve sabit disk sürücüsünde daha az yer kaplar.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Acme Güvenlik Gaziantep Şahinbey Güvenlik Kamera Sistemleri - Armut