Süreli Kampanya: Açılışa Özel Dev Kampanya!

Dahua NVR Kurulumu Kapsamlı Kılavuz

Dahua NVR Kurulumu : NVR (Ağ Video Kaydedici), CCTV sistemlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. IP sisteminin kalbidir. Dahua NVR sistemi, videoyu kolayca görüntülemek, yönetmek ve saklamak için merkezi kontroller sağlar. Dahua NVR kaydedici nedir ve ne için kullanılır? PoE anahtarı olan veya olmayan IP kameralar için Dahua NVR kurulumu nasıl yapılır ? Tüm bu soruların cevabını bu yazımızda vereceğiz.

Dahua NVR nedir ve ne için kullanılır?

Dahua NVR, İngiltere’de IP kameralar için kullanılan bir video kayıt cihazıdır. Ağ kablosu veya Wi-Fi aracılığıyla bağlanan kameralardan alınan tüm verilerin kameralarla iletişiminden ve sürekli kaydedilmesinden sorumludur. NVR, canlı görüntüleri veya video akışlarını almak ve bunları dijital olarak bir sabit sürücüye, USB belleğe veya diğer yığın depolama aygıtlarına kaydetmek için çoğunlukla bir IP video gözetim sistemine entegre olur.

 Dahua NVR, kameralarınızı yönetmenize ve yapılandırmanıza olanak tanır. Tüm olayları kameralardan görebilirsiniz.
 NVR, kameralarınız için akıllı bir hareket algılama işlevine sahiptir. Hareket algılama durumunda uyarı ayarlayabilir ve e-postayla bilgilendirilebilirsiniz.
 NVR, kameralarınızın uzaktan görüntülenmesine olanak tanır. Kutuyu internet ağınıza bağlayarak görsellerinize her yerden erişebilecek şekilde yapılandırmanız mümkündür.
 PoE teknolojisi sayesinde NVR, IP kameralara güç sağlayabilir.

Dahua NVR Kurulumu Nasıl Yapılır? 

Piyasada iki tür Dahua NVR vardır: PoE NVR’ler ve PoE olmayan NVR’ler.  Dahua NVR kurulumu kolaydır. Burada, PoE NVR ve PoE olmayan NVR bağlantıları dahil olmak üzere IP kameraların NVR’sini yapılandırmak için gerekli talimatları sağlayacağız.

Kurulum sırasında NVR ve IP kameralar arasındaki uyumluluğun kontrol edilmesinin önemli olduğunu lütfen unutmayın.

 Sahip olduğunuz güvenlik kameralarının NVR’ınızla uyumlu olduğundan emin olun.
 Hepsi 4K güvenlik kameraları veya 12 MP kameralarla uyumlu olmadığından NVR’nin kameraların çözünürlüğünü desteklediğinden emin olun. Kameranın çözünürlüğü NVR tarafından desteklenen çözünürlükten yüksek olduğunda kullanıcıların IP kameranın web arayüzüne gitmesi ve çözünürlüğü düşürmesi gerekir.

IP Kameralar için PoE NVR Kurulumu

POE anahtarlı Dahua NVR kurulumu : PoE NVR, IP kameralar için kapalı bir dahili ağ oluşturarak Lan anahtarı işlevi görür. IP kameralar, IP kameraya güç sağlayan ve onu bağlayan tek bir RJ45 kabloyla doğrudan NVR’ye bağlanacaktır. Bu, video gözetim sisteminin kurulumunu kolaylaştırır; kurulacak elektrik kablosu yoktur. Bu nedenle ayrı bir güç adaptörüne gerek yoktur. İnternet kesintisi durumunda video kaydedici, kameralardan gelen video akışlarını kaydetmeye devam edecektir. İşte kurulum adımları:

1.Yönlendiriciyi PoE NVR’ye bağlamak için bir Ethernet kablosu kullanın. NVR’nin internet erişimi olduğundan emin olun.
2.IP kameraları Ethernet kablolarıyla doğrudan PoE NVR’ye bağlayın. PoE teknolojisi sayesinde NVR, IP kameralara güç sağlayabilir.
3.NVR’yi bir VGA veya HDMI kablosuyla bir monitöre veya TV’ye bağlayın. Monitörün veya TV’nin doğru giriş (örn. VGA, HDMI 1, HDMI 2 vb.) kullanılarak bağlandığından emin olun.

Tüm bağlantılar başarılı olursa NVR, IP kameralara bağlanacaktır.

 

PoE Anahtarıyla PoE Olmayan NVR Nasıl Kurulur

Dahua NVR Anahtar Ayarı : PoE olmayan bir NVR, arka panelinde Ethernet portlarının bulunmadığı, dolayısıyla doğrudan IP kameralara bağlanamayacağı anlamına gelir. Her IP kameraya güç sağlamak için bir PoE anahtarı veya güç adaptörü gereklidir. Dahua NVR kurulumunu tamamlamak için aşağıdaki adımları izleyin :

1.PoE anahtarının LAN bağlantı noktasını yönlendiriciye bağlamak için bir Ethernet kablosu kullanın ve PoE olmayan NVR’yi ve yönlendiriciyi bağlayın. PoE anahtarının ve NVR’nin aynı ağda olduğundan emin olun.
2.IP kameraları Ethernet kablolarıyla PoE anahtarının RJ45 bağlantı noktalarına bağlayın. PoE anahtarı, PoE NVR ile aynı güç ve video aktarımını sağlar.
3.NVR’yi bir VGA veya HDMI kablosuyla bir monitöre veya TV’ye bağlayın. Monitörün veya TV’nin doğru giriş (örn. VGA, HDMI 1, HDMI 2 vb.) aracılığıyla bağlandığından emin olun.
4.Kullanıcıların kameraları görüntülemek ve kaydı etkinleştirmek için kameraları NVR’ye kurmaları gerektiğini lütfen unutmayın. Bunu yapmak için NVR’nize eklenmiş olan kullanım kılavuzundaki adımları izleyin.

 

Dahua Köprü Modu: Daha fazla cihaza güç sağlamak için Dahua NVR’yi bir PoE anahtarına kurun

Dahua NVR Sıkça Sorulan Sorular

NVR internet gerektiriyor mu?

NVR internet olmadan çalışabilir ve yine de video kaydedip yayınlayabilir. Öte yandan internet olmadan kullanıcıların uzaktan kayıtlara erişimi olmayacaktır. Kullanıcılar izinsiz giriş durumunda bildirim veya uyarı alamayacak ve videoları bulut depolama alanına kaydedemeyecek.

DVR ile NVR arasındaki fark nedir?

DVR’ler ve NVR’ler, videoları sabit sürücülere kaydetmek ve depolamak için kullanılan iki tür kayıt cihazıdır. DVR (Dijital Video Kaydedici) analog verileri kaydeder. Analog kameralarla çalışır ve analog akışın sıkıştırılarak son olarak saklanmasına olanak tanır.

DVR, koaksiyel kabloyla bağlanan kameralardan video kaydeder. Kameralara güç vermiyor. Her kamera bağlantısı, onlara güç sağlayan bir ayırıcıya ihtiyaç duyar. IP kameralarla Ethernet kabloları ile çalışan NVR ile karşılaştırıldığında DVR’ın maliyeti daha düşüktür. Aşağıdaki tablo, doğru seçimi yapmanıza yardımcı olmak için bu cihazların karşılaştırmasını sunmaktadır.

.

NVR

DVR

Temel prensipler

IP kameralardan verileri kablosuz olarak kaydeden bir cihazdır.

Girişi analog kameraya doğrudan bağlantıyla gelen ve video DVR’den kodlanıp işlenen elektronik bir cihazdır.

Uyumluluk

Dijital kameralar veya IP kameralarla uyumludur.

Analog kameralarla uyumludur.

Teknoloji

Ethernet kablolamada IP teknolojisine dayanmaktadır. Kameraları Ethernet kablosuyla bağlamak için kullanılır.

Koaksiyel kablolama teknolojisine dayanmaktadır. Kameraları koaksiyel kabloyla bağlamak için kullanılır.

Yapılandırma

Manuel veya otomatik konfigürasyon. Özellikle IP adreslerinin atanması açısından bazen zordur.

Tak ve çalıştır

Kurulum

Dahua NVR kurulumu daha kolay ve daha esnektir. NVR kaydediciye kablo takmanıza gerek yoktur. PoE, tek bir kablo aracılığıyla kameralara hem güç hem de ağ sağlar.

Daha zor. Kabloları DVR’a yönlendirmek için duvarlarda birkaç delik açılmalıdır.

Kayıt kalitesi

Yüksek

Düşük

Sinyal kalitesi

Dengesiz

Stabil

 .

 .

Bir PoE kamera ne kadar çalışabilir?

IP güvenlik kameraları cat5e veya cat6 ağ kablolarını kullanır. Bir IP kamera ile Dahua NVR arasındaki bağlantı Ethernet kabloları ile yapılır. Sinyal zayıflamasından dolayı Ethernet kablosunun maksimum iletim mesafesi 100 metredir. Dolayısıyla kameranın NVR’den ulaşabileceği maksimum mesafe de 100 metredir. Kullanıcıların 100 metrenin ötesine geçmesi gerekiyorsa daha büyük mesafelere ulaşmayı sağlayan bir cihaz olan Ethernet genişleticiyi kullanabilirler.

 

Çözüm 

Bu yazımızda Dahua NVR kurulumu ile ilgili talimatlara yer verdik . Güvenlik kameralarınız için video kayıt cihazı almadıysanız bu yazımızdaki karşılaştırma tablosundan yararlanarak ihtiyacınıza uygun ürünü satın alabilirsiniz. Dahua NVR’yi satın aldıysanız ve nasıl kurulacağını bilmiyorsanız nereye gideceğinizi bileceksiniz!

ONVIF kamera Dahua NVR’ye nasıl eklenir?

Dahua NVR’ye ONVIF kamera nasıl eklenir ? Bu yazımızda sizlere başka bir firmaya ait bir kameranın Dahua NVR ağına nasıl bağlanacağını ve nasıl izleneceğini anlatacağız .

Öncelikle ONVIF’in ne olduğunu ve nasıl çalıştığını bilmeniz gerekir .

ONVIF teknolojisinin avantajları ve dezavantajları hakkında neler biliyorsunuz ? Bu makaleyi sonuna kadar okumanız tavsiye edilir. Dahua CCTV, konumunuzun güvenliğini artırmak için kullanabileceğiniz en iyi güvenlik kameralarından biridir.
.

ONVIF kamera nedir?

ONVIF terimi Açık Ağ Video Arayüzü Forumunun kısaltması anlamına gelir. Bu, güvenlik teknolojisindeki IP tabanlı çevre birimleri arasındaki iletişim için tek tip bir standarttır. Adından da anlaşılacağı gibi bu, öncelikle güvenlik kameralarından gelen iletişim anlamına gelir. Bu standardın uygulanmasındaki amaç, ağ ortamındaki iletişimi basitleştirerek farklı üreticilere ait cihazların birbirleriyle aynı dili konuşmasını sağlamaktı.

 .

 .

 .

ONVIF kamerayı Dahua NVR’ye eklemenin avantajları

 ONVIF’in yardımıyla, farklı üreticilerin farklı güvenlik kameraları tek tip bir sistem içerisinde merkezi olarak kontrol edilir.
 ONVIF standartlaştırılmış iletişim sağladığından video gözetim sistemi üreticiden bağımsız olarak kurulabilir.
 Üreticinin belirli bir kamera serisi için ilgili benzersiz satış noktaları, etkilerini genel bir sistem üzerinde geliştirebilir.
 Yeni sistemler eski ürün gruplarıyla aynı dili konuştuğundan ileri ve geri uyumluluk garanti edilir.
 Bir video gözetim sistemi kurulmadan önce üreticiler, istenen ONVIF işlevlerinin spesifikasyonla uyumlu olup olmadığını kontrol etmek için kullanılabilir.

ONVIF’in dezavantajları

 Teorik olarak ONVIF spesifikasyonu veriliyor ancak pratikte vaat edilen uyumluluğa rağmen genel sistemdeki bazı fonksiyonların işlevsel olmadığı ortaya çıkıyor.
 Tüm ürünler aynı ONVIF protokolüne sahip değildir.
 Yenilikçi video gözetim ürünlerinin pek çok işlevi yalnızca üreticinin kendi sistemiyle kontrol edilebilir. ONVIF yalnızca belirli işlevleri entegre eder.

Dahua NVR destekli kameralar:

Hikvision, Sony, CP Plus, Onvif vb.

Dahua CCTV İngiltere’yi satın almak için tek yapmanız gereken CUCCTV çevrimiçi mağazasına gidip özel indirimle bir Dahua kamera satın almak.

Farklı ONVIF protokolleri

Aşağıda sunulan ONVIF Profilleri A’dan D’ye erişim kontrolü için güvenlik teknolojisi dahildir. Yalnızca G, M, Q, S ve T profilleri özellikle video gözetim sistemlerinin kontrolüyle ilgilidir.

ONVIF Profil A – Dahua NVR üçüncü taraf kamera

ONVIF Profil A, erişim kontrol sistemlerini kontrol etmeye yönelik işlevleri içerir. Açıkça işlevler: kimlik bilgilerinin verilmesi veya iptal edilmesi, programların oluşturulması ve erişim kuralı yönetimi.

ONVIF Profil C – Dahua NVR’ye ONVIF kamera ekleyin

ONVIF Profil C, erişim kontrol sistemlerini kontrol etmeye yönelik işlevleri içerir. Açıkça işlevler: olayların ve alarmların yapılandırılması, kapı kontrolü ve konum bilgileri.

ONVIF Profili D

ONVIF Profil D, erişim kontrol sistemlerini kontrol etmeye yönelik işlevleri içerir. Açıkça işlevler: Yetkilendirme konseptinin ve erişim taleplerinin aktarılması, kapıların kilitlenmesi veya kilitlerinin açılması.

ONVIF Profili G

ONVIF Profili G, ses ve video verilerini kontrol etmeye yönelik işlevleri içerir. İşlevler açıkça şunlardır: Görüntü kaydının, G profilini de işleyebilen bir alıcı cihaza gönderilmesi. Ayrıca, ses verileri G Profili kullanılarak iletilebilir.

ONVIF Profili M – Dahua NVR üçüncü taraf kamera

ONVIF Profile M, meta verileri işlemek için kapsamlı işlevler içerir: gözetleme kameralarının analiz işlevlerinin yapılandırılması, video analizi için meta verilerin taşınması, nesne sınıflandırması için video analiz olaylarının işlenmesi, plaka veya yüz tanıma, nesne sayımı gibi özel video analiz olayları veya nesne izleme, video analiz kurallarının yapılandırılması.

ONVIF Profili Q

ONVIF Profile Q, ağ bileşenlerinin hızlı yapılandırılması için kullanılır. Buna ağ kameralarının, ağ anahtarlarının veya IoT cihazlarının yapılandırması da dahildir.

ONVIF Profil S – Dahua NVR’ye ONVIF kamera ekleyin

ONVIF Profile S, video gözetim bileşenlerinin ONVIF protokolü aracılığıyla kontrol edilmesinin temelini oluşturur. Profil S, video akışının güvenlik kamerasından ağ video kaydedicisine yapılandırılmasına ve iletilmesine olanak tanır. Bu profil öncelikle saf görüntü aktarımı ve kullanılan cihazların ilgili konfigürasyonu için kullanılır.

ONVIF Profili T

ONVIF Profili T, profil S’nin uzantısıdır, çünkü bu profil saf videoya ek olarak video sıkıştırmayı (H264 veya H265), görüntü ayarlarını, piksel hareketi algılamayı, meta veri iletimini ve iki boyutlu ses iletimini içerir. Faillere yönelik yayın, hoparlörler ve mikrofonlar aracılığıyla canlı yayınlanıyor.

 .

ONVIF’in Dahua NVR üçüncü taraf kamera olarak pratik kullanımı

Uygulamada, farklı üreticilerin güvenlik kameraları genellikle tek tip bir sisteme kurulur. Video sisteminin tamamen işlevsel olabilmesi için tüm sistemin bir video yönetim sistemi kullanılarak merkezi olarak yapılandırılması ve yönetilmesi gerekir. ONVIF protokolü daha sonra bireysel cihazları kontrol etmek için kullanılır. Etkileşim için temel gereksinim, video yönetim yazılımının ONVIF’i desteklemesi ve istenen işlevlerin uygun ONVIF profilleri kullanılarak eşlenebilmesidir. Amaç, video gözetim sisteminin yakınlaştırma, döndürme veya alarm senaryoları gibi tüm işlevlerini video yönetimi aracılığıyla kontrol edebilmektir.

Uyumluluk ONVIF – Dahua NVR’ye ONVIF kamera ekleyin

Deneyimlerimize göre ONVIF profil S ve T’nin temel fonksiyonlarının çoğu sorunsuz bir şekilde kontrol edilebilir. En önemli unsur doğru ürünün doğru seçimidir. Ayrıca üreticiye bağlı olarak ONVIF protokolünün farklı özellikleri veya tasarımları vardır, dolayısıyla uyumluluğun her zaman kontrol edilmesi gerekir.

Dahua NVR’nize bir ağ CCTV kamerası ekleyin

Yazımızın bu bölümünde Dahua NVR’ye ONVIF kamera nasıl eklenir onu anlatacağız .

Dahua NVR’ye ONVIF kamera eklemek çok kolay! Talimatları takip etmeniz yeterli.

Başka bir şirket tarafından üretilen veya Dahua NVR’nizin başka bir yerinde bulunan diğer IP kameraları eklemek için ONVIF teknolojisini kullanabilir ve ardından kameralarınızın yanında ONVIF kamerayı görüntüleyebilirsiniz.

Bu adım, “Ağ” bölümünde hassas ayarlar gerektirir. Ağınızdaki CCTV kameranın IP’sinin, NVR depolama cihazınızın IP’si ile aynı aralıkta olması önemlidir ve IP CCTV kameranızın, depolama cihazınızın IP’sine müdahale etmediğini kontrol edin.

Ağ CCTV ve NVR depolama cihazınızı iki farklı markadan satın almak istiyorsanız , CCTV kamera satın almadan önce istediğiniz ürünler için ONVIF desteğine sahip olduğunuzdan emin olun ve ayrıca ONVIF standartlarına da dikkat edin.

Şu anda saygın şirketler ONVIF teknolojisini desteklemektedir ve güvenle bir CCTV / NVR cihazı satın alabilirsiniz.

Bu nedenle bu işlemi doğru bir şekilde yapabilmek için satın aldığınız cihazın ONVIF standartlarının karşılandığından emin olmanız önerilir.

ONVIF teknolojisinin çeşitli güvenlik kameralarında etkinleştirilmesi

Dahua NVR’ye ONVIF kamera eklemek için web yönteminden menüye ulaşıp istenilen ayarları uygulamak gerekiyor. Bu nedenle ağ altında CCTV kamera kurulumu yaparken, CCTV kameralarınızın ayarlarına ve menülerine erişebilmek için yanınızda mutlaka bir dizüstü bilgisayar veya kişisel bilgisayar bulundurun.

Adım adım talimatları takip ederek Dahua NVR’ye ONVIF kamera ekleyebileceksiniz .

Öncelikle Internet Explorer, Google Chrome veya Firefox gibi bir tarayıcı üzerinden kameranızın ana IP’sini girmeniz gerekmektedir.

Daha sonra karşınıza bilgi giriş sayfası gelecektir. Kamera ayarlarını uygulayabilmeniz için kullanıcı adı ve şifre gibi güvenlik bilgilerini girmenizi isteyecektir.

İstenilen bilgileri girdikten sonra ONVIF teknolojisinin aktivasyonu ile ilgili ayarları uygulamak için Dahua NVR’ye ONVIF kamera eklemek istediğiniz güvenlik kamerasının Konfigürasyon veya Ayarlar bölümüne başvurmalısınız .

Ayarları girdikten sonra Ağ seçeneğine tıklayın.

Yeni sayfaya girdikten sonra Gelişmiş ayarlara tıklayın ve ONVIF protokolünü etkinleştirin.

Her güvenlik kamerası markası için ONVIF teknolojisinin nasıl etkinleştirileceğinin farklı olduğunu unutmamak gerekir. Ancak yöntemleri hemen hemen aynıdır ve ONVIF teknolojisini kolayca etkinleştirebilirsiniz.

Artık Dahua ONVIF kimlik doğrulamanız hazır.

Bundan sonra Dahua NVR’ye gidip ayarları orada da uygulayacağız.

ONVIF kamera Dahua NVR’ye nasıl eklenir?

Dahua NVR’ye ONVIF kamera nasıl eklenir ? – Dahua NVR’nize ONVIF kamera eklemek için aşağıdaki adımları izleyin.

Öncelikle Dahua NVR’nizi açın ve Dahua NVR’ye ONVIF kamera eklemek için Ana Menüye gidin .

Ayarlar bölümüne gidin ve Kamera seçeneğini seçin.

ONVIF kamerayı Dahua NVR’ye eklemek için Uzak seçeneğini kullanın.

 .

Dahua NVR’de uzaktan kumanda seçeneği

 .

Dahua NVR’ye menzil dışı kamera eklemek üzere olduğunuzdan, Dahua NVR’ye ONVIF kamera eklemek için Eklenen Cihaz bölümündeki Manuel Ekle seçeneğini seçmelisiniz .

 .

Dahua’da Manuel Ekleme seçeneği

 .

Yeni pencerede ONVIF kamerayı ağa eklemek için gereken bilgileri eklemenizi isteyecektir.

Kanal seçeneğinin önünde bunun için kanalı belirtin.

Dahua NVR’ye ONVIF kamera eklemek için Üretici seçeneğinin önünde Onvif seçeneğini seçin .

IP Adresi seçeneğinin önüne ONVIF kameranın IP’sini girin.

Dahua ONVIF portu: HTTP PORT’un yanı sıra RTSP değişkeni varsa onu girin.

Kullanıcı ve Şifre seçeneklerinin önüne söz konusu kameranın giriş bilgilerini girin.

Otomatik, TCP ve UDP olmak üzere üç seçenekte Otomatik seçeneğinin kullanılması önerilir.

Daha sonra Dahua NVR’ye ONVIF kamera eklemek için Tamam’a tıklayın .

 .

Dahua NVR’ye Onvif kamera ekleyin

 .

Ayarlar doğru uygulanırsa Eklenen Cihaz bölümünde IP’nizin yanında kameranın düzgün bağlandığını belirten yeşil bir daire görünecektir.

Dahua NVR kameraları algılamıyor

Kırmızı bir daire görünüyorsa bu, ayarların doğru şekilde uygulanmadığını ve bu sorunu kontrol etmeniz gerektiğini gösterir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Acme Güvenlik Gaziantep Şahinbey Güvenlik Kamera Sistemleri - Armut