Süreli Kampanya: Açılışa Özel Dev Kampanya!

Termal Görüntüleme Kameraları Hakkında Herşey

Termal görüntüleme kameraları, belirli bir nesneyi veya sahneyi analiz etmek için termal enerjiyi (ısıyı) görünür ışığa çeviren cihazlardır. Üretilen görüntü termogram olarak bilinir ve termografi adı verilen bir süreçle analiz edilir. Termal görüntüleme kameraları, çekilen görüntüyü işleyen ve ekranda görüntüleyen gelişmiş cihazlardır. Bu görüntüler acil tanı için kullanılabilir veya daha fazla değerlendirme, doğruluk ve rapor çıktısı için özel yazılım aracılığıyla işlenebilir. Termal görüntüleme kameraları ölçüm sıcaklığını bir sonraki seviyeye taşır; sıcaklık için bir sayı almak yerine bir yüzeyin sıcaklık farklılıklarını gösteren bir resim elde edersiniz.

Termal Görüntüleme Kameraları Ne Görüyor?

Görünür ışık her gün çevremizde gördüğümüz şeydir. Elektromanyetik spektrumun görebildiğimiz tek kısmı bu. Görünür ışık elektromanyetik spektrumda sadece küçük bir alanı kaplar ve kızılötesi radyasyon (IR) daha büyük bir yüzdeyi temsil eder. Spektrumun diğer kısımlarında neler olup bittiğini görmek istiyorsak özel ekipmanlara ihtiyacımız var.

Tüm nesneler enerjiyi farklı seviyelerde emer, yansıtır ve bazen iletir. Farklı malzemeler farklı hızlarda ısı veya soğuk enerji verir. Kızılötesi ekipman tarafından algılanabilen ve görüntü olarak görüntülenebilen bu enerjidir.

Termal Görüntüleme Kamerası Uygulamaları ve Kullanım Alanları

Başlangıçta Kore Savaşı sırasında askeri kullanım için geliştirilen termal görüntüleme kameraları diğer alanlara göç etmiş ve birçok kullanım alanı bulmuştur. İtfaiyeciler dumanı görmek, insanları bulmak ve yangınların sıcak noktalarını yerelleştirmek için kullanırlar. Kolluk kuvvetleri, gözetim faaliyetlerini yönetmek, şüphelileri bulmak ve yakalamak, suç mahallerini araştırmak ve arama ve kurtarma operasyonlarını yürütmek için teknolojiyi kullanır. Elektrik hattı bakım teknisyenleri, olası arızaları ortadan kaldırmak için aşırı ısınma bağlantılarını ve parçalarını bulur. Isı yalıtımı arızalıysa, bina inşaat teknisyenleri soğutma veya ısıtmanın verimliliğini artırmak için ısı sızıntıları görebilirler. İnsanlarda ve diğer sıcakkanlı hayvanlarda ateş gibi fizyolojik aktiviteler de termografik görüntüleme ile izlenebilir. Ayrıca ev müfettişleri tarafından kullanılan yaygın araçlardır.

Termal Görüntüleme Kamerası Özellikleri

Termal görüntüleme kameraları, yalnızca ekrandaki sabit merkez artı işaretlerinin sıcaklığını okuyan minimum özelliklerle veya kullanıcının birden fazla hareketli çapraz hedef seçmesine ve aralarında yüksek, düşük ve Ekrandaki ortalama sıcaklıklar. Termal görüntüleme kameraları, siyah / beyaz, demir veya gökkuşağı gibi kullanıcı tarafından seçilebilen çoklu renk paletlerine sahiptir. Demir palet en çok ev müfettişleri tarafından kullanılır. Siyah / beyaz palet, bir görüntüdeki ayrıntıları tanımlamaya yardımcı olur ve gökkuşağı paleti, sıcaklık farklarını görüntülemek için en iyi termal hassasiyete sahiptir. Bazı renk paletlerinin aşağıdaki örnek resimlerine bakın.

Sigorta otobüs bar demir paleti Sigorta otobüs bar demir paleti
Siyah / Beyaz / Gri palet Siyah / beyaz / gri palet
Gökkuşağı paleti Gökkuşağı paleti

Daha sofistike kameralar şunları içerebilir:

Kullanıcının bir sıcaklık seçmesini sağlayan renkli alarm özelliği. Fotoğraf makinesi yalnızca seçilen sıcaklığın üstünde veya altında olan herhangi bir şeyin renkli termal görüntüsünü görüntüler.
Standart bir dijital görüntüde renkli bir termal görüntü (ekranın boyutunun dörtte biri olan) gösterecek bir resim içinde resim özelliği. Sıcaklık okumaları bu özelliğin termal kısmı ile sınırlıdır.
Bir füzyon veya karıştırma özelliği, kullanıcının termal görüntünün maksimum, minimum veya ortalama sıcaklığını standart bir dijital görüntü ile karıştırmasını sağlar.
Termal Görüntüleme Kamerasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Termal görüntüleme kamerasının hem kalitesine hem de maliyetine katkıda bulunan bir dizi bileşen vardır. En önemli iki faktör, dedektör çözünürlüğü ve termal hassasiyettir.

Dedektör çözünürlüğü piksel sayısını açıklar. En yaygın çözünürlükler 160 x 120, 320 x 240 ve 640 x 480 pikseldir. 320 x 240 dedektör 76.800 pikselden oluşan bir görüntü üretir. Her pikselin kendisiyle ilişkili bir sıcaklığı olduğu için 76.800 sıcaklık veri noktasıdır. Daha yüksek çözünürlükler de daha net görüntüler üretir.

Termal hassasiyet, kameranın algılayabileceği en küçük sıcaklık farkıdır. 0,05 ° hassasiyet, kameranın iki yüzey arasında bir derece sıcaklık farkının yalnızca beşte biri oranında ayrım yapabileceği anlamına gelir.

Dikkate alınması gereken bir diğer önemli faktör termal görüntüleme kamerasının sıcaklık aralığıdır. Aralık, kameranın ölçebileceği minimum ve maksimum sıcaklıkların ne olduğunu söyler (-4 ° F ila 2200 ° F tipiktir).

Analiz edilecek en iyi termal görüntüyü elde etmek için, çoğu kamerada yapılabilecek dört ayar vardır: odak, emisyon ayarı değişiklikleri, yansıtıcı sıcaklık ayarı değişiklikleri ve termal ayar. Bir termal görüntüleme kamerası seçerken bu ayarların her biri dikkate alınmalıdır.

Tıpkı standart bir kamera gibi, termal görüntüleme kamerasının merceğinin de görüntünün netliğini artırmak için odaklanması gerekir. Çoğu kamera lensi çevirerek odaklanabilir. Daha sofistike kameralar basma düğmesi odağına sahiptir.

Emisivite, her ikisi de aynı sıcaklıktayken mükemmel bir radyasyon yayıcısına kıyasla bir nesneden yayılan radyasyon miktarıdır. Sıcaklık ölçümleri alırken veya iki farklı nesnenin sıcaklıklarını karşılaştırırken salım gücünün ayarlanması önemlidir. Tüm kameralar kullanıcının yansıtıcı sıcaklık girmesine izin vermez.

Yansıtıcı sıcaklık ayarı, kullanıcının çevresindeki nesnelerin bir nesneye yansıyan sıcaklığını telafi etmesini sağlar. Emisivite gibi, sıcaklık ölçümleri alırken veya iki nesnenin sıcaklıklarını karşılaştırırken yansıtıcı sıcaklık önemlidir. Tüm kameralar kullanıcının yansıtıcı sıcaklık girmesine izin vermez.

Fotoğraf makinesinin termal ayarlanması, manuel görüntüleme modundayken kameranın gördüğü açıklığı veya sıcaklık aralığını ayarlamayı içerir. Manuel mod, kullanıcının açıklığı istenen bir aralığa ayarlamasını sağlar ve kamera her zaman bu sıcaklık aralığını görüntüler. Manuel modun kullanılması, görüntülenen nesnenin sıcaklık farklılıklarını ortaya çıkarmak için kullanıldığında en iyisidir.

Termal Görüntüleme Kamerası Sınırlamaları

Termal enerji parlak yüzeylerden yansıtılabildiğinden, termal görüntüleme kameraları camdan göremez. Termal görüntüleme kameraları bir duvarın içi hakkında bilgi toplamak için kullanılabilir, ancak duvarlardan göremezler. Termal görüntüleme kameralarının bir problemin var olduğuna karar veren tek faktör olarak kullanılmaması gerektiğini bilmek de önemlidir. Sorunu doğrulamak için her zaman başka aletler kullanmak kullanılmalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular
S. 3000 dolar ile 10.000 dolar arasında bir kamera arasındaki en büyük fark nedir?
C. En büyük fark tipik olarak çözünürlüktür. Çözünürlük ne kadar yüksek olursa, görüntü netliği de o kadar iyi olur. Bu, normal bir dijital kameranın megapikseline benzer şekilde, daha uzak mesafeden daha iyi bir görüntü anlamına gelir.
S. Termal görüntüleme kameraları nesnelerden görebiliyor mu?
C. Hayır. Termal görüntüleme kameraları yalnızca ısıyı algılar; katı cisimler, giysiler, tuğla duvarlar, vb. aracılığıyla “görmezler”. Nesnenin yüzeyinden çıkan ısıyı görürler.
S. Gece görüşü ve termal görüntüleme arasında bir fark var mı?
A. Evet. Gece görüşü, bir görüntü üretebilmesi için yükseltmek için en azından çok düşük bir ışık seviyesine (insan gözünün algılayabileceğinden daha az) dayanır. Gece görüşü tam karanlıkta çalışmazken termal görüntüleme sadece ısıyı “gördüğü” için çalışacaktır.
S. Yağmur ve yoğun sis, termal görüntüleme kameralarının menzilini sınırlayabilir mi?
A. Evet. Yağmur ve yoğun sis, termal görüntüleme kameralarının aralığını ciddi şekilde sınırlayabilir, çünkü ışık su damlacıklarından saçar.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Acme Güvenlik Gaziantep Şahinbey Güvenlik Kamera Sistemleri - Armut