Süreli Kampanya: Açılışa Özel Dev Kampanya!

PTZ kamerayı bir DVR’a bağlama

Bir PTZ kamerayı bir DVR’a nasıl bağlayacağınızı öğrenmek istiyorsanız, doğru yerde olduğunuzu söylemeliyim.

[epcl_box type=”information”]Bu makalede, DVR ve PTZ kamera fiziksel konektörlerini nasıl tanımlayacağınızı, doğru kablolamayı ve cihazların RS-485 standardını ve doğru protokolü (Pelco P veya D) kullanarak nasıl kurulacağını öğreneceksiniz.[/epcl_box]

Bir PTZ kamerayı bir DVR’a bağlamanın adımları şunlardır:

1. Kameradaki fiziksel RS-485 konektörünü tanımlayın;

2. DVR’deki fiziksel RS-485 konnektörünü tanımlayın;

3. DVR ile PTZ arasındaki kabloyu geçirin;

4. Parametreleri seçmek için kameradaki dip anahtarlarını ayarlayın;

5. DVR’a giriş yapın ve PTZ parametrelerini ayarlayın.

==> Tüm detayları anlamak için okumaya devam edin …

PTZ kamera nasıl kontrol edilir

PTZ kameralarında, lensin yatay (PAN olarak bilinen) veya dikey olarak hareket edebilen (TILT olarak bilinen) konumunu kontrol etmek için dahili bir motor bulunur ve ayrıca optik ZOOM’u kontrol etmek için bir motor vardır.

PTZ kamera

PTZ hareketlerini kontrol ederek bir operatör, bir kontrol cihazı (joystick), bir DVR (Dijital Video Kaydedici) veya uzaktan izleme merkezinde bulunan bir bilgisayara kurulu yazılımları kullanarak komutlar göndererek belirli bir konumda devriye gezebilir.

Komutları göndermek için, DVR’nin arkasından PTZ kameraya iki telli (pozitif ve negatif) bir kablo bağlamak gerekir.

PTZ kamera bağlantı şeması

Bu örnekte, kameralar DVR’ye evrensel bir bağlantı standardı ile komutları gönderen bükülmüş bir çift kablo ve kamera ile DVR’ın ortak olarak sahip olduğu bir protokol (Pelco P veya D gibi) ile bağlanır.

Bükülü tel çifti, DVR’nin arkasına RS-485 konektörüne bağlanmalıdır.

 

RS-485 PTZ kontrol standardı

Bükümlü çift kablolarla RS-485 standardını kullanarak, kameraya 1.200 m’ye (3.937 feet) kadar mesafelerde komutlar göndermek mümkündür ve seri hattaki kablolara birden fazla kamera bağlanabilir.

Aşağıdaki resimde, komut için kullanılan konektörü RS-485 üzerinden görmek mümkündür. “Olumlu ve olumsuz” olarak etiketlendiklerini unutmayın.

RS-485 konektörü

Cihazın modeline bağlı olarak, bu etiketler farklı olabilir, şunu gösteren DVR’ler ve kameralar vardır: TX + / TX- veya RX + / RX-.

TX vericidir ve RX alıcıdır. Mantığı izlersek, DVR komutları ileten TX ve komutu alan RX kamera olmalıdır.

Akılda tutulması gereken önemli şey, pozitif ve negatif kabloların DVR’ye ve kameraya doğru şekilde bağlanması gerektiğidir. Cihazın kılavuzunda bunun için talimatlar vardır ve tüm üreticiler isimler için bir standarda uymaz.

RS-485 PTZ - DVR bağlantı şeması

RS-485 standardını kullanan fiziksel bağlantıya ek olarak, kamera kimliğini ve cihazlar arasında kullanılacak iletişim protokolünü yapılandırmak da gereklidir.

Bu iletişim protokolü üreticinin kendisi tarafından geliştirilir, bu nedenle eğer DVR ve kamera aynı üreticiden geliyorsa sorun çıkmaz, ancak farklı markalardanlarsa evrensel bir protokol kullanmalıyız.

Pelco P adında ve Pelco D adında evrensel bir protokol var , bunlar farklı üreticilerin kameralarında ve DVR’lerinde mevcut. Bu nedenle farklı ekipman markalarımız varsa bu protokolü kullanabiliriz.

 

Pelco-P ve Pelco-D protokolleri

Pelco, PTZ kameralar için bu iletişim protokolünü oluşturan büyük bir kamera üreticisidir. Bu standart sistem entegratörleri arasında popüler hale geldi, bu nedenle diğer üreticiler kendi protokollerine sahip olmasının yanı sıra, Pelco’nun protokolünü kendi ekipmanlarında uyumluluk için kullanılabilir kılıyorlar.

Her iki cihaz (PTZ ve DVR) aynı şirket tarafından üretildiğinde, genellikle aynı protokolü kullanırlar, bu nedenle Pelco’ları kullanmaya gerek yoktur.

Aynı üreticiden DVR

Cihazların farklı markalara sahip olduğu durumlarda, bunlar arasındaki ortak protokolü seçmek gerekir, bu durumda örneğin Pelco P veya D.

Farklı üreticiden DVR

Bir PTZ kamerada genellikle protokolü seçebileceğiniz bir anahtar bulunur.

PTZ kamera kartı

Bu, kameranın protokolünün nasıl yapılandırıldığına bir örnektir. Küçük bir ok, bir sayının veya harfin protokolü temsil ettiği belirli bir konuma döndürülebilir.

Kamera üreticisinin kılavuzundaki bir tabloyu kullanarak, aşağıdaki resimde gösterildiği gibi kullanılacak protokolü seçebilirsiniz:

SW3

Protokol

Baud hızı

0

Samsung

9,600

1

Samsung

19200

2

Pelco D

2.400

3

Pelco D

4,800

4

Pelco D

9,600

5

Pelco D

4,800

6

Pelco P

9,600

7

Samsung E.

9,600

8

Samsung E.

19200

9

Panasonic

9,600

bir

Panasonic

19200

B

Vicon

4,800

C

Vicon

9,600

D

Honeywell

9,600

E

AD

4,800

F

Bosch

9,600

Tabloda üreticileri ve ilgili protokolleri ve iletişim hızı (Baud Hızı) gibi verileri bulabilirsiniz.

Yapılandırma çok basittir, tablo yönünü takip etmeniz ve kullanmak istediğiniz protokolü seçmeniz yeterlidir, bu üretici durumunda 6 numarada gösterilen ok, kameranın Baud Rate 9,600 ile Pelco P protokolünü kullanacak şekilde yapılandırıldığını gösterir.

DVR’ı kamerada kullanılanla aynı parametrelerle yapılandırmak da gereklidir.

Yukarıdaki örnekte, parametreler kamera üzerinde döner bir ok bulunan bir sistem kullanılarak yapılandırılmıştır, diğer kameralar, r “Açma ve Kapama” içine yerleştirilebilen “Dip Anahtarları” olarak bilinen bir takım küçük anahtarlara sahip olabilir. “İstenilen ayarı elde etmek için pozisyonları.

PTZ kamera dip anahtarı

Bu anahtarların doğru kombinasyonu için bir tablo (“Dip Anahtarları”) da kamera üreticisinin el kitabında bulunabilir.

 

DVR’nin PTZ kontrolü için ayarlanması

Bir DVR için bir Pelco-P protokolü yapılandırma örneği için aşağıya bakın, sadece PTZ menüsüne gidin ve her kamera için bu ayarları arayın.

Data Bit, Stop Bit, Parity ve Flow Control gibi diğer parametreler menüde görünebilir.

DVR PTZ kontrol kurulumu

Yukarıdaki menüde, DVR her üreticiye göre farklı olabilecek farklı üreticilerden gelen çeşitli protokol türlerine sahiptir.

Tüm DVR’lerde bu menüde gördüğümüz bu protokollere sahip olmayacak, ancak hepsinde diğer üreticilerin ekipmanlarında kolayca bulunan Pelco protokolüne sahip olacak, bu nedenle farklı bir marka cihazlarını ayarlamak istediğinizde varsayılan olarak kullanın.

[epcl_box type=”success”]Sonuç Bir PTZ kamerayı bir DVR’a nasıl bağlayacağınızı umarsınız, bir sonraki adım cihazlarınızda test etmektir. Sadece burada öğrendiğin konsepti uygula.Doğru protokolü, baud hızını ve diğer her şeyi kullandığınızdan emin olmak için cihazın kullanım kılavuzunu okumak önemlidir.[/epcl_box]

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Acme Güvenlik Gaziantep Şahinbey Güvenlik Kamera Sistemleri - Armut